Według Brytyjczyków, Brexit może utorować drogę do znacznego ożywienia brytyjskiego rynku jabłek. Ponieważ wspólny rynek Unii Europejskiej okazał się szkodliwy dla krajowego sektora owoców, Brytyjczycy mają nadzieję, że gdy tylko okres przejściowy minie i Wielka Brytania opuści UE, krajowy rynek jabłek odbije się.

Wstąpienie w 1973 roku Wielkiej Brytani do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) spowodowało wzrost cen podstawowych towarów, takich jak żywność, odzież i paliwo. Według kilku źródeł doprowadziło ono również do powolnej śmierci produkcji jabłek w Anglii, gdzie w połowie lat pięćdziesiątych istniało 3000 gospodarstw zajmujących się produkcją tych owoców, w tej chwili jest ich zaledwie 500.

Suzannah Starkey, sadowniczka, która zajmuje się uprawą odmiany Bramley twierdzi, że ​​wspólny rynek okazał się katastrofalny dla krajowego sektora jabłek:

- Wraz z przyjaźnią europejską wypadł dno rynku angielskich jabłek. Po prostu była zbyt duża konkurencja z Europy, głównie z Francji i Włoch. Sadownicy w Anglii mieli ciężkie chwile. Ale wierzymy, że ludzie znów zakochają się w angielskich jabłkach. – komentuje kobieta.

Źródło: express.co.uk

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection