Mroźnie w Serbii oskarżają producentów o zmowę cenową

Serbscy producenci malin, podczas corocznego sondażu, który odbywa się przed rozpoczęciem skupu malin, podali stawkę jakiej oczekiwaliby w tym sezonie za kilogram owoców. Z powodu znacznych strat spowodowanych przez wiosenne przymrozki ich zdaniem 2,50 euro/kg to stawka, która powinna obowiązywać w tym roku. Proponowana cena nie spodobała się mroźniom, które mówią o spekulacji i oskrżają producentow o zmowę cenową.

Wiosenne przymrozki ograniczyły plony malin w zachodniej Serbii. Ponadto ceny malin mrożonych osiągnęły rekordowe ceny (nawet ponad 3,00 euro/kg). Dlatego plantatorzy malin oczekują wysokich cen skupu w nowym sezonie. Serbskie media branżowe podają stawki 2,50 euro/kg, co zrekompensowałoby niższe plony i wyrównać popyt na surowiec.

Ta sytuacja jest niekorzystna dla mroźni. Jej przedstawiciele oskarżają producentów o zmowę i spekulację cenową oraz podkreślają rolę dużych firm i eksporterów w ostatecznym kształtowaniu cen.

Ciekawa sytuacja, kiedy to producenci dyktują ceny owoców nie czekając na łaskę zagranicznych firm. Oczywiście czas pokaże, czy Serbom uda się sprzedać owoce w oczekiwanych cenach, jednak biorąc pod uwagę mniejsze zbiory i determinację producentów, wszystko jest możliwe. 

Jak myślicie, czy w Polsce taki scenariusz jest możliwy? 

Źródło: agrotimes.ua

Powiązane artykuły