Wybarwione jabłka – jak o nie zadbać

intensywnie wybarwione rJabłka z intensywnym rumieńcem to pierwsza cecha jakości owoców, którą będzie oceniał konsument. Jak zatem zadbać o czerwoną skórkę jabłek?
Najprostszą metodą uzyskania lepszego wybarwienia owoców, jest letnie cięcie drzew, odsłaniające jabłka na promienie słoneczne. Korony prześwietla się zazwyczaj na 3-4 tygodnie przed planowanym zbiorem. W tym czasie w skórce owoców, pod wpływem promieniowania słonecznego, uaktywni się proces tworzenia antocyjanów – czerwonych barwników. W przypadku prześwietlania drzew należy jednak pamiętać o tym, że zbyt mocne cięcie i nadmierne odsłonięcie na słońce owoców, które wcześniej skrywały się w cieniu, może doprowadzić do ich poparzenia, a w efekcie do dyskwalifikacji owoców do sprzedaży.

Do dyspozycji sadowników są też stymulatory i nawozy poprawiające wybarwianie się jabłek. Najbardziej podstawowym środkiem jest etefon, czyli kwas 2-chloroetylofosfoniowy, z którego powstaje etylen przyspieszający dojrzewanie, a zatem i wybarwianie owoców. Wśród stymulatorów przybywa na rynku środków bazujących na związkach pozyskanych z alg morskich, które mają składniki aktywujące enzymy sprzyjające większemu rumieńcowi na jabłkach. Jednak stosowanie odpowiednich nawozów również pozwala uzyskać bardziej czerwone owoce. Podstawowym składnikiem jest fosfor, który pełni ważne funkcje w procesach energetycznych rośliny, w tym w syntezie antocyjanów. Kolejny ważny pierwiastek to potas, odpowiedzialny za wzrost owoców, syntezę cukrów oraz transport składników pokarmowych. Wiele firm nawozowych oferuje specjalne kompleksy nawozowe fosforowo-potasowe, przeznaczone do stosowania na kilka tygodni przed zbiorem. Jakie nawozy tego typu polecają poszczególne firmy? Intergmag - Fostar, FN Agro - Wuxal Top P, Agrosimex - Metalosate Potassium i Rosafos, Sumi Agro Poland - Seniphos, Everris - Nutrivant Fruit Tree Preparation, Kazgod - Foliq P fosforowy, Yara - Kristalon pomarańczowy i żółty, Ekoplon - Maximus extra PK, Tradecorp - Drakar K, ProCam - ProCam Fosfor liquid, Osadkowski SA - AminoQuelant K low pH, Everris - Agroleaf Power High P, Agroconsult - Tecamin brix, Timac Agro Polska - Fertileader Axis, Compo Expert - Basfoliar Avtiv. Poza tymi nawozami (P/K) w ofercie poprawiającej wybarwianie jest także preparat Colorado (Arysta LifeScience Polska) - homogenat z alg morskich.

Wielu sadowników, wybiera jednak inną technikę, która gwarantuje bardziej rumiane owoce. Sadzą przede wszystkim czerwone sporty popularnych odmian, które posiadają genetyczną cechę intensywnego rumieńca. Sadzenie drzewek w odpowiednim rozstawie i pozycjonowanie rzędów w kierunku północ-południe, gwarantuje dobrą penetrację promieni słonecznych wewnątrz korony, niezacienianie się drzew, a w efekcie intensywną syntezę antocyjanów.

Powiązane artykuły

X