wisnieowocePopularny jest kolisty kształt korony drzew wiśni. Rozmiary korony wahają się od 2,0 do 4,0 m szerokości i około 3,0 m wysokości. W takich koronach ich wnętrze jest słabo naświetlone promieniami słonecznymi. Owoce są gorszej jakości i nierównomiernie dojrzewają.

W naszym kraju sprawdziły się drzewa wiśni z piramidalnym kształtem korony, zwanym wrzecionowym, podobnie jak u jabłoni w nowoczesnych sadach towarowych. Szerokość korony waha się od 1,0 do 2,0 a wysokości do 3,5 m. Całe drzewo i wszystkie owoce są dobrze naświetlone przez słońce. W przeciwieństwie do owoców z drzew z koroną kolistą, są wysokiej jakości i dojrzewają w jednym czasie.

Rozstawa drzew waha się od 3,5 – 4,0 m, między rzędami i 1,0 – 2,0 m w rzędzie. Na 1 hektarze mieści się od 1 250 do 2 850 drzew. Plony owoców dobrej jakości wahają się od 20 do 30 i więcej ton z hektara, a koszt produkcji około 1,0 zł/kg. Owoce można zbierać mechanicznie, np. kombajnami firmy Weremczuk z Lublina. Owoce przeznaczone do spożycia a stanie świeżym lub wysyłane na eksport zbiera się ręcznie. Wtedy wysokość drzew, także z koroną wrzecionową,  może się wahać od 2,5 – 3,0 m. Różna może być powierzchnia wrzecionowego sadu wiśniowego, od 1,0 do kilkudziesięciu hektarów. Sposób formowania wrzecionowych drzew wiśni opisany jest w naszych czasopismach sadowniczych.
Prof. Eberhard Makosz

Najnowsze komentarze