zawiazki-01-06Sprzyjająca pogoda w okresie kwitnienia drzew owocowych i krzewów porzeczek wpłynęła na dobre zawiązanie owoców. Dobrze zawiązały jabłonie na drzewach z podkładką M.9, średnio odmiany Jonagold i Gloster oraz stare drzewa, a bardzo dobrze grusze. Dobrze zawiązały drzewa wiśni i czereśni, z wyjątkiem Dolnego Śląska. Tam w okresie kwitnienia tych gatunków drzew było chłodno i sporo opadów. Pszczoły niewiele pomogły. Średnie jest zawiazanie owoców na śliwach. Krzewy porzeczek, prawie wszystkich odmian zawiązały dobrze, nawet bardzo dobrze, a grona są pełne.
 
Po upałach, bardzo spadła temperatura powietrza. Jest to istotny stres dla roślin. Nie wiadomo jeszcze, jaki to będzie miało wpływ na dalszy wzrost zawiązkow oraz na poziom ich opadania. Już dawno o tej porze roku nie było tyle silnych wichur i gradobić, jak w roku bieżącym.
 
Ciepła w wilgotna pogoda w okresie kwitnienia jabłoni wpłynęła korzystnie nie tylko na zawiązanie owoców jabłoni, ale także na rozwój parcha. Mam informacje, że w wielu sadach w różnych rejonach kraju na liściach już są plamy tej choroby. Kosztowne będzie teraz jej zwalczanie.

Prof. Eberhard Makosz

Najnowsze komentarze