tentationNa 37 kongresie Prognosfruit, który odbył się 8–10 sierpnia w Pradze, powszechna była opinia, że w najbliższych latach polskie jabłka zdominują europejski rynek jabłek. Krajom europejskim, eksportującym większe ilości jabłek radzono, aby teraz swoją produkcję dostosowywali do produkcji i eksportu polskich jabłek. Ważne i historyczne stwierdzenie, które dowodzi wielkiego sukcesu producentów i eksporterów naszych jabłek, jabłkowego soku zagęszczonego i drzewek jabłoni.  

Powstaje nowa sytuacja, nowe warunki i wyzwania, nowe zadania dla branż związanych z produkcją jabłek, dla organizacji i instytucji oraz naszego rządu. Trzeba się wspólnie zastanowić nad sposobami wykorzystania wielkiej szansy oraz nad sprostaniem nowym wyzwaniom.

Okazją ku temu będzie międzynarodowa konferencja sadownicza pt.: „Przyszłość polskiego jabłka”, która odbędzie się w dniu 4 grudnia br. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Zapraszamy wszystkich, którym zależy na rozwoju opłacalnej produkcji jabłek, jabłkowego soku zagęszczonego i drzewek jabłoni, do Lublina

Prof. dr hab. Eberhard Makosz

Najnowsze komentarze