W większości lokalizacji w ciągu dnia temperatura utrzymuje się na poziomie od -7 do -10 stopni poniżej zera. A przed nami jeszcze kilka wyjątkowo mroźnych dni. Czy są jakieś przeciwwskazania co do przeprowadzania cięcia? Zapytaliśmy o poradę doradcę sadowniczego, Pana Dominika Poszywałę.

Czy powinno się ciąć jabłonie podczas wysokich mrozów? – Należy zacząć od tego, że cięcie w tak niskiej temperaturze jest mało przyjemne dla ludzi i jeśli czas nie goni, z pewnością warto zrobić sobie przerwę. Jeśli natomiast chodzi o samo bezpieczeństwo drzew, zazwyczaj polecam, aby w zależności oczywiście od możliwości, nie zaczynać go zbyt wcześnie – mówi Pan Poszywała i zwraca uwagę, że pogoda bywa kapryśna i może się okazać, że wysokie mrozy zaskoczą nas w lutym czy marcu, jak stało się w tym roku.

– Dla bezpieczeństwa radziłbym rozpoczynać zimowe cięcie od kwater starszych. Jeśli już jesteśmy w trakcie cięcia, odradzałbym cięcie jabłoni w temperaturze poniżej -10 stopni, a w szczególności młodych nasadzeń. Pamiętajmy, że odkrywając tkankę, zwiększamy ryzyko powstania ewentualnych uszkodzeń – wyjaśnia.

Spadki temperatury, nawet kilkanaście stopni poniżej zera, nie powinny spowodować większych uszkodzeń na starszych kwaterach. Co innego młode nasadzenia zaraz po cięciu – narażenie na kilkudniowe ujemne temperatury w dzień i w nocy może zaskutkować przemrożeniami tkanek przewodzących.

Chociażby ostatnia zima pokazała, jak groźne w skutkach mogą być zimowe przemrożenia. Mimo że początkowo mrozy nie wydają się niebezpieczne, dopiero wiosną, wraz z przebiegiem wegetacji można zauważyć, że drzewa wolniej się wybudzają, są słabsze, tracą wigor, a w najgorszym przypadku obumierają.