Popyt na Galę nie maleje od lat. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenach, które odbiegają znacznie od tych, na które możemy liczyć w przypadku innych odmian. Bardzo atrakcyjne stawki można uzyskać u naszych Zachodnich sąsiadów, gdzie obecnie ceny przewyższają 1 euro za każdy kilogram Gali w skrzyni.

Nauczyliśmy się przez lata, że Gala sprzeda się w każdym rozmiarze i tak zazwyczaj było. Nikt nie miał problemów z sprzedażą towaru nawet w rozmiarze +55 mm. W obecnym sezonie wielu zachodnich nabywców pytało i pyta polskich producentów o Galę. Cena jest z pewnością zadowalająca dla obu stron, bo jabłka tej odmiany są na Zachodzie dużo droższe niż w Polsce. Ale mimo że sezon handlowy jest specyficzny i tak można łatwo zauważyć, jaki kalibraż przynosi najlepsze pieniądze.

Na Zachodzie Gala sprzedawana jest z podwórka nawet po 1 euro za każdy kilogram jabłek w skrzyni (a rynkach hurtowych osiąga jeszcze wyższe stawki),  przy czym większość owoców powinna być w preferowanym rozmiarze, czyli +70 bądź +65 mm (oprócz tego partie powinny być jednorodne pod względem wybarwienia czy wielkości jabłek. Skrzynie wypełnione owocami w rozmiarze od 55 do 80 mm i zróżnicowane pod względem kolorystycznym budzą obawy co do przebiegu sortowania, kiedy to potencjalny zysk może okazać się mniejszy z powodu dużego odsortu.

Patrząc na ceny jabłek na Zachodzie widać wyraźnie, że najwyższe uzyskuje się za Galę Royal w rozmiarze 80-85 mm, jednak odsetek takich owoców jest bardzo mały. Najczęściej mówi się zatem o rozmiarze 70-80 mm. Chociaż w przypadku Gali są to stosunkowo wygórowane wymagania, cena skupu kusi. Owoce poza tym przedziałem rozmiarowym są sporo tańsze.

Gdyby nasza produkcja odpowiadała potrzebom zachodnich odbiorców to łatwiejszy mielibyśmy zbyt oraz uzyskiwalibyśmy lepsze ceny. Oczywiście dochodzą jeszcze inne warunki jakości, takie jak chociażby wybarwienie czy jędrność. Jednak wszystko zaczyna się od tego podstawowego parametru, jakim jest rozmiar dopasowany do potrzeb rynku. Nawet najlepszej jakości, ale zbyt drobne jabłka, nie znajdą nabywców w takiej cenie, jak te z preferowanym rozmiarem.

Oczywiście uzyskanie plonu Gali z owocami w rozmiarze z przedziału 70-80 mm wymaga intensywnego przerzedzania i dużej selekcji owoców, czyli spadku efektywnego plonu z hektara, a więc też wyższego kosztu produkcyjnego, jednak, jeśli sprzedajemy rozmiar 65-80 mm w cenie wyższej o 40% od rozmiaru 55-65 mm, to widać sens ekonomiczny takich starań.