Oszczędnie, innowacyjnie i skutecznie

Bardzo miło mi powitać polskich sadowników. Nazywam się Javier Navarro Valle i jestem menadżerem rozwoju hiszpańskiej firmy SERVALESA na Europę, Azję południowo-wschodnią i Wyspy Kanaryjskie. Pracuję w firmie Servalesa od 10 lat. Od 2 lat nasza firma należy do Grupy Sangosse (De Sangosse Group). Być może ktoś z Państwa pamięta mnie ze spotkań z producentami i szkoleń, które organizował nasz Polski dystrybutor Activ Sp. z o.o. w Sadkowie Szlacheckim w grupie Fruit Family. Chciałbym przybliżyć Wam dzisiaj jeden z kluczowych dla nas produktów, jakim jest ACTIVICUR®.

Jvier ServalesaActivicur®, to bardzo ważny produkt dla wielu upraw prowadzonych w Polsce, nie tylko dla produkcji jabłoni czy gruszy, ale również dla zbóż, warzyw i upraw szklarniowych.

ACTIVICUR 5L poloniaMówię o Activicurze®, jako produkcie zupełnie innym niż pozostałe produkty miedziowe oferowane na rynku.  Pozwólcie, że to wyjaśnię.

Wiele rzeczy już się zmieniło i wiele na rynku środków ochrony roślin nadal się zmienia. Mnóstwo dobrze znanych substancji zostało wycofanych; popularne preparaty zmieniają swoje składy; na nowo odkrywamy coś co jest już dobrze znane, stres biotyczny czy abiotyczny, przed którym najpierw chronić nasze produkcje, …. dla nas to rzeczywistość, która wymusza przygotowanie i oferowania innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb różnych upraw. Taką rolę odgrywają teraz biostymulatory.

Przekaz dotyczący produktu jest jasny, Activicur® to produkt biostymulujący o bardzo niskiej zawartości ogólnoustrojowej miedzi, który indukuje reakcję odpornościową rośliny w celu uniknięcia, opóźnienia lub złagodzenia sytuacji stresowych.

Pozwala również uniknąć problemów które mogą stwarzać preparaty o wysokim stężeniu tradycyjnej miedzi fungicydowej. Główną różnicą w stosunku do konwencjonalnych preparatów miedziowych jest to, że zwykle działają one zapobiegawczo, jakby poza rośliną (kontaktowo), podczas gdy Activicur® działa również poprzez ogólnoustrojową translokację miedzi wewnątrz rośliny, czyli systemicznie.

Ponadto składniki zawarte w preparacie, działają jak elicytory (związki chemiczne, które indukują biochemiczne reakcje obronne roślin), wspomagając rozwój i wzrost roślin.

Activicur®, to biostymulator, który działa ogólnie jako wzmacniacz roślin i jest skutecznym środkiem przeciw różnym stresującym sytuacjom.

Activicur® zwiększa parametry wigoru (biomasa, powierzchnia liści, zawartość chlorofilu itp.), które przyczyniają się z kolei, do lepszego rozwoju roślin (wysokość i waga), co przekłada się znowu na wzrost wydajności.

Stąd też, jego ogromne znaczenie jako podstawowego produktu w cyklu produkcji wysokiej jakości owoców jabłoni, winorośli, upraw jagodowych, upraw szklarniowych, zbóż i innych.  Co więcej, należy wyraźnie powiedzieć, że zadaniem Activicura®, NIE jest zwalczanie parcha, mączniaka prawdziwego lub rzekomego, gdyż nie jest on środkiem ochrony roślin, choć działa prawie w ten sposób. Koncepcją jego działania jest biostymulacja rośliny w celu uruchomienia procesów samoobrony przed patogenami. 

Staramy się zapewnić roślinie pełną siłę, aby uniknąć jej uszkodzeń, a w razie potrzeby by lepiej radziła sobie z problemami. To z kolei, pozwoli nam na zminimalizowaniu zabiegów konwencjonalnymi fungicydami, nawet przy ich mieszaniu z Activicurem®.

W przypadku niektórych patogenów, np. parcha w sadzie, zaleca się profilaktyczne stosowanie Activicura® od samego początku, czyli od fazy różowego pąka, poprzez kwitnienie, powtarzając oprysk co 15-20 dni dawką 1,5 - 2 l / ha bez obaw jakiejkolwiek fitotoksyczności. Jest to swojego rodzaju szczepionka jaką podajemy drzewom, które stworzą własną obronę immunologiczną.

Dodatkowo wzmacniające właściwości Activicura® wpływają pośrednio na inne patogeny atakujące nasze uprawy. Stosowanie Activicura®, zapobiega, opóźnia, łagodzi lub ogranicza ataki, takich patogenów jak: phytophtora, mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, verticilium, fusarium, septoria i pythium w wielu różnych uprawach.

ROŚLINY WYTWARZAJĄ I ROZWIJAJĄ WŁASNĄ OBRONĘ W OPARCIU O FITOALEKSYNY.

Zdolność do przemieszczania się cząstek miedzi w roślinie w górę i w dół (działanie systemiczna) oraz ochrony młodych pędów, jest tym, co odróżnia ​​Activicur® od pozostałych preparatów miedziowych ze względu na kompleks cząsteczkowy w jego składzie.

Dzięki kompleksowi molekularnemu w skład, którego wchodzi glukonian miedzi i galakturonian, cząstki miedzi Activicura®, dostają się do wnętrza rośliny. Ich niewielka ilość (5,5% Cu), z jednej strony nie powoduje fitotoksyczności, a z drugiej wystarcza, żeby roślina rozpoznała miedź jako toksynę i rozpoczęła produkcję fitoaleksyn.   

Tak „zaszczepione” drzewa, tworzą więcej fitoaleksyn, budują system  samoobrony i oto sekret naszego produktu.

Stosowanie produktu przy produkcji wysokiej jakości owoców,  przeprowadzone od momentu pojawienia się pierwszych liści aż do końca cyklu, daje wymierne korzyści.

Tylko na niektórych odmianach gruszek i niektórych owocach pestkowych (brzoskwiniach) nie zalecane jest stosowanie produktu dolistnie w fazie formowania nasion. W tym okresie zalecamy aplikowanie Activicura® poprzez system korzeniowy z irygacją

Generalnie oprysk produktem miedziowym podczas kwitnienia, może powodować fitotoksyczność, nawet produktem z glukonianem miedzi. Wiele tlenochlorków miedzi, wiele siarczanów i glukonianów miedzi obecnych na rynku, może na tym etapie wzrostu powodować fitotoksyczność, natomiast Activicur® NIE (!).

Miedź metaliczna w soli miedzi, może być fitotoksyczna, także glukoniany miedzi zastosowane dolistnie podczas kwitnienia uszkadzają kwiaty, ponieważ działają kontaktowo.

Miedź z kwasem glukonowym, zwana glukonianem miedzi, ma tendencję do przemieszczania i gromadzenia się w obszarach wzrostu wegetatywnego, a także do przemiaszczania się do kwiatach, jeśli zostanie zastosowana dolistnie.

Activicur® działa jak produkt ogólnoustrojowy, w którym chelatowany kompleks molekularny glukonianu i galakturonianu miedzi jest absorbowany przez komórki do naczyń i krąży w roślinie wraz z sokiem komórkowym.

To stabilny kompleks molekularny na bazie organicznej miedzi w postaci monoglukonianu miedzi i pochodnych sacharozy.

Będąc kompleksem molekularnym, zapobiega krystalizacji soli miedzi i jest wchłaniany zarówno przez błonę liściową, jak i przez system korzeniowy z fertygacją.

Na dostępność miedzi (Cu) wpływają również jony antagonistyczne: wysoka zawartość azotu i fosforu utrudnia wchłanianie miedzi, a nadmiar cynku lub manganu może nasila niedobór jonów miedzi.

Wiele białek zawierających Cu odgrywa kluczową rolę w procesach takich jak fotosynteza, oddychanie, detoksykacja ponadtlenkowa i lignifikacja.

Bez Cu w soku nie byłoby fotosyntezy, ponieważ ten pierwiastek jest niezbędny do powstania chlorofilu.

Niektóre enzymy zawierające miedź, znajdują się w ścianach komórkowych i biorą udział w biosyntezie fitoaleksyn i ligniny. Fitoaleksyny hamują kiełkowanie zarodników i wzrost grzybów. Tworzenie się ligniny stwarza barierę mechaniczną przeciwko przenikaniu patogenów.

Miedź jest niezbędnym mikroelementem w procesie fotosyntezy i tworzenia chlorofilu.

Jak widzimy, stosowanie Activicura® w różnych uprawach, nie tylko łagodzi i ogranicza skutki działania patogenów, ale ma również działanie biostymulujące.

Warto przyjrzeć się temu i zaobserwować, jak zmienia się roślina podczas korzystania z produktu pod względem: wigoru, koloru, zawartości chlorofilu, zawartości suchej masy, profilaktyki i redukcji skutków działania patogenów, takich jak parch, mączniak itd., możliwości mieszania z innymi środkami ochrony roślin, jeśli istnieje potrzeba wzmocnienia ich działania.

Zapraszam więc do przetestowania i wykorzystania innowacyjnych możliwości jakie daje nam Activicur®

Logo_Servalesa.jpg

Javier Navarro Valle

 

Powiązane artykuły