Red Delicious, wnioski praktyczne po dwóch latach obserwacji

reddelicTekst opracowany na podstawie wystąpienia Jarosława Kuklewskiego z FruitAkademii, wygłoszonego w trakcie 7 Konferencji Odmianowej w Nowej Wsi, która odbyła się 6 grudnia 2014 r.

Charakterystyka odmian
Z grupy Red Delicious uprawia się w Polsce kilka odmian:
- Camspur (Red Chief) – mutant Starkrimsona z 1967 r. Jest najpowszechniej uprawianą odmianą Red Delcious’a w Polsce, z uwagi na sprawdzoną wytrzymałość na mróz. Charakteryzuje ją bardzo słaba siła wzrostu i silne zawiązywanie owoców.
- Zuzi Red – to polska odmiana (mutant Starkrimsona), wyselekcjonowana przez Andrzeja Nowakowskiego. Jej owoce są bardzo podobne do owoców Camspur’a, nieco większe od nich. Drzewa rosną średnio silnie.
- SuperChief Sandidge – to mutant Red Chief’a o bardzo słabym wzroście. Tworzy owoce intensywnie czerwone z ciemniejszym paskowaniem. W przypadku tej odmiany jest ryzyko drobnienia owoców.
- Erovan - Early Red One – jest mutacją odmiany Red King, której drzewa mają średnią siłę wzrostu.  Owoce w kształcie wydłużonego stożka, wybarwiają się na całej powierzchni na ciemnoczerwony kolor, skórka jest paskowana.
- Jeromine – jest mutantem Erovan’a.  Charakteryzuje się bardzo intensywnym czerwonym wybarwieniem. Owoce w smaku są znacznie lepsze niż inne klony Red Delcious’a.  Drzewa rosną średnio silnie. Odmiana ta wypiera z rynku Erovan’a.
- Red Cap – owoce tej odmiany wybarwiają się na intensywnie bordowy kolor na całej powierzchni skórki, tydzień wcześniej od klasycznego Red Delicious’a. Drzewa rosną trochę silniej od innych odmian krótkopędowych.
- Adams Apple -  to mutant Oregon Spur II Red Delcious. Rośnie słabo. Jego owoce mają bardzo intensywne bordowe wybarwienie. Odmianę poleca się do uprawy w rejonach, w których owoce słabo się wybarwiają. 

jaroslawkuklewskiGłówne problemy w uprawie
- Bardzo słaby wzrost niektórych klonów.
- Odmiany są wrażliwe na parcha jabłoni i podatne na choroby kory i drewna.
- Odmiany są podatne na szarą pleśń, zgniliznę gniazda nasiennego i szklistość miąższu.
- Wykazują bardzo silne zawiązywanie – konieczne jest wczesne przerzedzanie, ponieważ istnieje ryzyko drobnienia owoców i wpadnięcia w przemienne owocowanie.
- Odmiany są wrażliwe na ordzawienia owoców, konieczne jest opryskiwanie gibereliną.
- W kilkuletnich sadach Red Delicious’a widoczne są uszkodzenia mrozowe.
- Odmiany są wrażliwe na przymrozki, a ponieważ kwitną równomiernie, cały plon narażony jest na straty.

Wnioski
- Uprawa Red Delicious’a będzie tak długo opłacalna dopóki wyższe ceny uzyskiwane za owoce będą rekompensowały wyższe koszty produkcji. 
- Uprawa odmian z grupy Red Delicious, mających zasięg globalny, podnosi konkurencyjność polskiego sadownictwa.
- Bardzo ważna w produkcji jest wysoka jakość materiału nasadzeniowego.
- Wzrost udziału głównie Camspura w nasadzeniach w Polsce pozwala prognozować znaczny wzrost produkcji jabłek Red Delicious’a w najbliższych latach.
- Odpowiedni dobór odmiany i podkładki do stanowiska pozwola na produkcję wysokiej jakości owoców Red Delicioius’a, również na gorszych stanowiskach.
 - Budowanie rynku w oparciu o odmianę o niewielkich walorach smakowych i aromatycznych, może nieść ze sobą konsekwencje w postaci spadku spożycia jabłek.

Warto widzieć
- Odmiana Camspur na lekkiej glebie rośnie słabo nawet na silnych podkładkach (MM.106).
- Pod siatkami drzewa rosną silniej.
- Korzystnie jest zrezygnować / ograniczy plon w pierwszych latach po posadzeniu i wykonać opryski gibereliną samego wierzchołka.
- Stosowanie przewodni z odmiany Golden Delicious podnosi wytrzymałość drzew na mróz oraz plonowanie. Ponadto zmniejsza ryzyko infekcji pnia przez patogeny chorób kory i drewna.

Powiązane artykuły

Murawa z samosiewu czy zasiew celowy?

W chwasty wrzątkiem

X