plenieniePodczas zbioru warto przyjrzeć się jabłkom, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo identyfikacji oznak obecności grzybów Fusarium oraz Alternaria. Pierwszy z nich odpowiedzialny jest za odśrodkowe gnicie owoców, drugi natomiast za pleśnienie gniazda nasiennego. Porażenie stwierdzić można po przekrojeniu jabłek. W obu przypadkach, jeśli podejmiemy decyzję o przeznaczeniu zbioru do przechowywania, owoce zgniją w chłodni.

Grzyb Fusarium powodujący odśrodkowe gnicie zakaża kwiaty podczas deszczowej pogody, a następnie wnika do zawiązka. W miarę wzrostu owoców, patogeny przedostają się z gniazda nasiennego do miąższu, powodując jego zeszklenie oraz brunatno-czerwone zabarwienie. Owoce porażone szybciej dojrzewają, mają lepsze wybarwienie, mogą również opadać. W chłodni gnicie będzie postępować, aż w końcu opanuje całe jabłko, które pokryje się różowo-pomarańczową grzybnią.

Natomiast pleśnienie gniazda nasiennego wywołanego przez Alternaria ogranicza się do rozwoju wewnątrz gniazda. Do zakażenia także dochodzi podczas kwitnienia, patogeny wnikają przez słupek do zalążni i komór nasiennych, które wypełniają się czarną grzybnią.

Podczas zbiorów warto w szczególności zwrócić uwagę na odmiany podatne (m.in. Gloster, Red Delicious, Alwa) tym bardziej, jeśli w poprzednich sezonach mieliśmy już do czynienia wymienionymi chorobami. Ich obecność wykryjemy po przekrojeniu owoców, gdyż grzyby rozwijają się wraz z dojrzewaniem. Jeśli przekrojone jabłka noszą oznaki porażenia, warto zastanowić się nad sprzedażą towaru z pominięciem przechowywania, gdyż pewne jest ich dalsze gnicie w chłodni.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection