ZSRP: Wojna czy sprawiedliwy handel?
Polecane

ZSRP: Wojna czy sprawiedliwy handel?

To konsumenci i producenci dorabiają sieci handlowe. W minionych dniach większość sieci handlowych, w tym również polskie, próbowały wymusić na swoich dostawcach sprzedaż jabłek po skandalicznie niskich cenach, nawet poniżej 1 zł za kilogram dla sadowników.

Warto zauważyć, że standardowa cena na półce to aktualnie około 5–6 zł za kilogram. Oznacza to, że sklepy zarabiają nawet 3 zł na każdym sprzedanym kilogramie jabłek. Konsumenci powinni być świadomi, jaką kwotę sadownik otrzymuje za kilogram jabłek i że to nie on ma największy udział w cenie na sklepowej półce.

Być może rozwiązaniem tej sytuacji jest wprowadzenie przepisów wzorem francuskiej ustawy EGalim 2, według której istnieje obowiązek informowania konsumentów, po jakiej cenie kupiono jabłka od sadowników.

Prezes Mirosław Maliszewski poruszył ten temat na posiedzeniu Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, domagając się wprowadzenia takiego rozwiązania we wszystkich krajach członkowskich, w tym w Polsce.

źródło: ZSRP

Komentarze  

+2 #5 Dzin 2025-10-12 12:24
Ok tam. Przecież wiadomo, że firmy pośredniczące to wszystko robią po kosztach,, grupy to nawet dokładają.
Cytować
+1 #4 XXX 2025-10-12 06:38
Cytuję XXX:
W minionych dniach większość sieci handlowych, w tym również polskie, próbowały wymusić na swoich dostawcach sprzedaż jabłek po skandalicznie niskich cenach, nawet poniżej 1 zł za kilogram dla sadowników.
A CHCIAŁBYM SIĘ DOWIEDZIEĆ JAKA CENA DLA PODNIKÓW?

Cały czas wałkujecie ceny dla sadowników a pomijacie branżę pośredniczącą tak jakby nie istniała.
Cytować
+2 #3 XXX 2025-10-12 06:35
PRZEPRASZAM DLA POŚREDNIKÓW.
Cytować
0 #2 XXX 2025-10-12 06:34
W minionych dniach większość sieci handlowych, w tym również polskie, próbowały wymusić na swoich dostawcach sprzedaż jabłek po skandalicznie niskich cenach, nawet poniżej 1 zł za kilogram dla sadowników.
A CHCIAŁBYM SIĘ DOWIEDZIEĆ JAKA CENA DLA PODNIKÓW?
Cytować
+1 #1 Guest 2025-10-10 18:10
Ustawa na wzór francuskiej, jest ok, ale... Może na początek sam ZSRP podjęło by się takiej akcji informacyjnej w Warszawie? Bronisze pod nosem, konsumentów w marketach w stolicy też pełno.
Cytować

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły