Komunikat jagodowy UPL – truskawki w tunelach

Jest nieco po połowie marca, a w truskawkowych tunelach wegetacja nabiera tempa. Powoli wydać już miejsca, gdzie pokażą się pędy kwiatostanowe. Czas zatem rozpocząć intensywniejsze prace w truskawkowych obiektach.

Już_widać_inicjujące_się_pędy_kwiatostanowe.jpg

Już widać inicjujące się pędy kwiatostanowe

Wypędzić wilgoć

Najważniejsze jest, by jak najszybciej pozbyć się z tunelu wilgoci. Po zimie gleba jest wciąż mocno uwodniona i kiedy tylko w tunelu robi się cieplej od razu w zamkniętym obiekcie woda wypełnia każdą przestrzeń, nieraz jest to niemal mgła. Dlatego też konieczne jest wietrzenie tak często jak tylko się da. Również konieczne jest odkrywanie „kołderki” z włókniny i naciąganie jej tylko wtedy kiedy spodziewamy się nocnych mrozów.

Konieczne jest również wdrażanie zabiegów mających na celu ograniczenie chorób. Wilgoć to oczywiście szara pleśń. W momencie kiedy tylko zrobi się ciepło i sucho warto wykonać zabieg wysuszający np. wodorowęglanem potasu, a po kilku godzinach zastosować zabezpieczająco Captan w połączeniu ze standardową dawką fungicydu miedziowego. Dzięki takiej kombinacji wyczyścimy i dalej zabezpieczymy rośliny przed infekcjami najważniejszych patogenów. Jest to szczególnie ważne w momentach kiedy spodziewamy się że rośliny na dłużej będą okryte włókniną.

Woda_na_liściach_może_pochodzić_z_kondesacji_pary_wodnej_lub_być_fektem_parcia_korzeniowego_-_w_obydwu_przypadkach_świadczy_to_o_dużej_wilgotności.jpg

Woda na liściach może pochodzić z kondesacji pary wodnej lub być fektem parcia korzeniowego - w obydwu przypadkach świadczy to o dużej wilgotności

Czas pierwszych szkodników

Za każdym razem kiedy tylko jest to możliwe należ przeprowadzać lustracje na obecność przędziorków. Jeżeli były na jesieni, będą i teraz. Nie jest to jeszcze czas na stosowanie typowych akarycydów, ponieważ nie wszystkie samice wyszły jeszcze z miejsc zimowania. Warto jednak tłamsić populację już o samej wiosny np. przy wykorzystaniu produktów na bazie olejku pomarańczowego, który jednocześnie będzie działał również fungistatycznie, np. na mączniaki.

Warto również zajrzeć w głąb gleby, by ocenić sprawdzić czy na korzeniach nie żerują różnego rodzaju pędraki, bo będzie to ostatni moment na ich zwalczanie, póki nie poczynią większych szkód.

Czas stymulacji

Masa liściowa jest już dość duża, a w słonecznych momentach pracuje intensywnie transpirując, by rośliny były odpowiednio odżywione konieczne jest rozpoczęcie ich odżywiania przez fertygację. Warto by w tym czasie wspomóc rozwój systemu korzeniowego podając np. Goteo, który z powodzeniem można łączyć z pożywką  (oprócz nawozów wapniowych). Mocne korzenie będą podstawą do wyżywienia całej rośliny, a także pomogą przy regeneracji ewentualnych uszkodzeń zimowych.

Zdarzają się wpadki

Praca w tunelach nie jest łatwa, mimo wczesnej daty w kalendarzu słońce operuje mocno i może powodować, że temperatura pod folią mocno wzrośnie. Czasami nawet za mocno, co może objawiać się poparzeniami najmłodszych fragmentów liści. Jest to dla roślin niewątpliwa strata powierzchni asymilacyjnej, uszkodzenie tkanek, ale i ogromny stres. W takich przypadkach warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie jakim jest Asahi SL. W odróżnieniu od innych produktów o działaniu biostymulujących z powodzeniem można go stosować na tkanki uszkodzone, bo nie niesie w sobie dodatkowej masy organicznej, którą roślina musi „przetrawić” co jest dla niejako obciążeniem.

Uszkodzenia_liści_spowodowane_przegrzaniem.png

Uszkodzenia liści spowodowane przegrzaniem

Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe

Powiązane artykuły

X