UPRAWY JAGODOWE: truskawka, malina, borówka wysoka

SZARA PLEŚŃ
Wraz z opadami deszczu i tuż po nich na plantacjach truskawek i malin rośnie zagrożenie ze strony szarej pleśni. Dlatego w uprawie truskawek zalecamy wykonanie zabiegu produktem Batalion 450 SC w dawce 1,66 l/ha, lub Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg/ha, który będzie ograniczał również występowanie antraknozy ewentualnie Signum 33 WG w dawce 1,8 kg/ha który oprócz szarej pleśni ograniczy również występowanie białej plamistości liści. Natomiast w uprawie maliny polecamy wykonanie zabiegu produktami Batalion 450 SC w dawce 1,66 l/ha lub Signum 33 WG w dawce 1,8 kg/ha które oprócz szarej pleśni będą ograniczały również występowanie przypąkowego zamierania pędów maliny. Zarówno w Truskawce jak i malinie dobrym rozwiązaniem w celu ograniczenia szarej pleśni jest także produkt Teldor 500 SC w dawce 1,5 l/ha, zwłaszcza tam gdzie intensywnie trwają już zbiory ponieważ produkt posiada najkrótszy 1-dniowy okres karencji, pozostałe z ww. to 3 dni. W uprawie borówki wysokiej wskazane jest również wykonanie zabiegu ograniczającego szarą pleśń. W tym celu zalecamy zastosowanie produktu Switch 62,5 w dawce 0,8-1,0 kg/ha. Zabieg ten ograniczy również zamieranie pędów i antraknozę na owocach.

NAWOŻENIE WAPNIEM
Sezon truskawek na plantacjach tradycyjnych dobiega końca, na plantacjach gdzie owoce są jeszcze zbierane (odmiany późne) należy dalej prowadzić nawożenie preparatami wapniowymi średnio co 5-7 dni. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie preparatów łatwo przyswajalnych np. Nano Active w dawce 2-3 kg/ha. Po za dostarczeniem odpowiedniej ilości wapnia do owoców produkt zaopatrzy także rośliny w mikroelementy. Do mieszanin nawozowych należy dołożyć preparaty aminokwasowe np. Naturamin WSP w dawce 0,3-0,5 kg/ha lub Megafol w dawce 2l/ha. Po wystąpieniu opadów należy zabieg powtórzyć. Taki schemat można również zastosować w uprawie maliny. W celu poprawy jakości i trwałości owoców zarówno truskawki jak i malin i uzupełnieniu niedoborów mikroskładników pokarmowych, zalecamy zastosowanie preparatów opartych o krzem np. Krzemian w dawce 0,5-0,8 kg/ha. Preparat ten będzie ograniczał straty związane z występowaniem dużej ilości opadów po przez usztywnieni ścian komórkowych. Do mieszaniny należy dołożyć preparat aminokwasowy np. Naturamin WSP w dawce 0,3 kg/ha lub Megafol w dawce 1l/ha.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin