Ocena zawiązania owoców po przymrozkach – sytuacja w sadach
Polecane

Ocena zawiązania owoców po przymrozkach – sytuacja w sadach

Sadownicy zaczynają wstępnie oceniać sytuację po tegorocznych przymrozkach, jednak – jak podkreśla doradca sadowniczy Zbigniew Marek – na pełny obraz trzeba jeszcze poczekać do okresu tzw. opadu czerwcowego, który zwykle następuje po święcie świętojańskim.

Obecnie w sadach widać duże zróżnicowanie. W części kwater owoców jest wyraźnie mniej, miejscami drzewa są niemal puste. W innych natomiast zawiązanie wygląda dobrze i zapowiada się pełniejsze plonowanie. Jak podkreślają sadownicy, ostateczna liczba owoców może jeszcze ulec zmianie, ponieważ część zawiązków – szczególnie tych osłabionych – może się w najbliższych tygodniach osypać.

W niektórych gospodarstwach obserwuje się również wpływ zabiegów wspomagających, takich jak stosowanie regulatorów wzrostu (np. giberelin czy preparatów typu Regalis), które mogły wpływać na utrzymanie części zawiązków.

Różnice w uszkodzeniach mrozowych są widoczne także między gatunkami. Jabłonie prezentują bardzo zróżnicowany poziom owocowania – od silnych kwitnień i dobrego zawiązania po kwatery, gdzie owoców jest niewiele. Grusze w wielu miejscach wyglądają lepiej, natomiast czereśnie i inne pestkowe ucierpiały bardziej – ich wrażliwość na niskie temperatury sprawiła, że część kwiatów i zawiązków została uszkodzona.

W sadach, gdzie zawiązanie jest dobre, planuje się działania agrotechniczne, w tym przerzedzanie oraz odpowiednie nawożenie dolistne i fertygację. Wskazuje się m.in. na znaczenie wapnia i mikroelementów w okresie intensywnych podziałów komórkowych w młodych owocach.

Doradca podkreśla się również, że w bieżącym sezonie nie ma jednej, uniwersalnej sytuacji, każdy sad wymaga indywidualnej oceny i podejścia. Ostateczna skala plonowania będzie znana dopiero po zakończeniu naturalnego opadu zawiązków.

Mimo niepewności i lokalnych strat, w wielu miejscach pojawia się także ostrożny optymizm, część sadów zapowiada bowiem normalne, a nawet dobre owocowanie.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły