SADY I POLEmiki odc. 45 - Mikroorganizmy dolistnie od metodologii do praktyki
Czy stosowanie dolistne mikroorganizmów ma sens? Na to trudne pytanie po raz kolejny porozmawiamy z naszym gościem Panem Wiesławem Dąbkiem. W jednym z poprzednich odcinków omówiliśmy sposób dokarmienia dolistnego Ca2+ z wykorzystaniem mikroorganizmów. Jednak aktywność mikroorganizmów, także w tym przypadku, nie ogranicza się tylko do przekształcenia chemicznego wapnia i ułatwienia jego wnikania do komórek roślin. W dłuższej perspektywie odgrywają one wiele innych pożytecznych ról. Zasiedlając środowisko liści stanowią konkurencję dla patogenów. Podobnie działają w późniejszych etapach dojrzewania owoców chroniąc je przed atakami grzybów i niechcianych bakterii. Produkty zawierające mieszanki kilku różnych gatunków mikroorganizmów stanowią dla roślin źródło cennych substancji odżywczych, nie tylko prostych związków organicznych takich jak cukry proste czy aminokwasy, ale także tak ważne dla roślin w regulacji licznych przemian jak np. witaminy czy regulatory wzrostu. Ważne jest także to, że nie ma większego znaczenia czy mikroorganizmy te podajemy dolistnie czy doglebowo. W przypadku większości funkcji jakie mogą one spełniać, realizują je w glebie i na powierzchni liści czy owoców. W dalszym ciągu bakterie i grzyby są niedoceniane w rolnictwie czy sadownictwie. To ich obecność poprawia większość właściwości i czynników zwiększających plonowanie, gwarantujących jakość i trwałość zbiorów. Jednak o ich przydatności nie przekonamy się po jednokrotnym zastosowaniu. Kilka zabiegów pozwoli zaobserwować korzystne zmiany jakie one ze sobą niosą. W dzisiejszym odcinku tylko o kilku z możliwych sposobów działania mikroorganizmów, a na dokładkę kilka uwag natury ogólnej o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w świecie mikro.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Przed upałami: Jak chłodzić rośliny i stymulować fotosyntezę?
- Jędrne jabłka bez chorób przechowalniczych
- Afera z nawozami. Magazynierzy sprzedawali „na lewo”, strata ponad pół miliona złotych
- Polskie czy importowane? Oznaczenia czereśni pod kontrolą
- 35°C na termometrach. Koniec czerwca przyniesie skrajne temperatury
- Nielegalne przepakowywanie importowanych owoców? Sadownicy żądają działań służb
- Ceny malin nie do przyjęcia. Plantatorzy grożą protestami


Komentarze
Można...tylko po co?
Chcessxmiec większe owoce na gali?przerzedz BA
To działa w przeciwieństwie do nawozów i wodotryskow