Zwalczanie parcha jabłoni – jesienne strategie na zdrowe plony wiosną

Parch jabłoni wciąż pozostaje najgroźniejszą chorobą jabłoni. Wyjątkowo korzystne warunki klimatyczne do rozwoju grzyba wywołującego chorobę decydują o ogromnym znaczeniu gospodarczym tej choroby.

Skuteczne sposoby na zwalczanie parcha jabłoni

Skuteczne zwalczanie parcha jabłoni jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu w produkcji jabłek. Właściwie prowadzona ochrona chemiczna przez cały sezon wegetacyjny jest podstawą w zwalczaniu tej choroby.

W końcówce sezonu, jesienią po zbiorach owoców, warto pomyśleć o zabiegach minimalizujących infekcje pierwotne, do których może dojść wczesną wiosną następnego roku. Na opadłych liściach leżących w sadzie lub w jego otoczeniu tworzą się już na początku listopada kuliste owocniki grzyba Venturia inaequalis, które rozwijają się przez całą zimę i dojrzewają na wiosnę przyszłego roku, uzyskując zdolność do rozsiewania zarodników workowych, które są źródłem infekcji pierwotnych. Zredukowanie liczby zarodników workowych do minimum w znaczący sposób zadecyduje o efektach ochrony przed parchem w następnym sezonie wegetacyjnym.  

Od tego jak wysoki będzie  poziom źródła infekcji zależeć będzie efekt ochrony chemicznej przed parchem w następnym roku. Dlatego też tak ważnym  jest podejmowanie wszystkich możliwych działań mających na celu zredukowanie, bądź eliminacje grzyba Venturia inaequalis, co może przynieść bezpośredni wzrost efektywności ochrony chemicznej. Im mniej zarodników workowych, które stanowią źródło infekcji pierwotnych, tym mniejsza ilość zabiegów w ciągu sezonu wegetacyjnego orazmniejsza ilość stosowanych środków ochrony roślin, a tym samym mniejszy koszt ochrony sadu. 

Jesienny oprysk na parcha jabłoni

Jednym ze sposobów ograniczenia potencjału infekcyjnego Venturia inaequalis, jesienią po zbiorach owoców jest opryskiwanie drzew roztworem 5% mocznika, który powoduje szybki rozkład  liści i niszczenie otoczni grzyba na opadłych liściach, a tym samym wpływa na ilość zarodników workowych powodujących infekcje pierwotne  wiosną. Zabieg należy wykonać po pierwszych przymrozkach na końcu października lub na początku listopada, tuż przed opadnięciem liści. Efektywność zabiegu w dużym stopniu zależy od terminu wykonania. Oprysk na parcha jabłoni wykonany na początku opadania liści redukuje ilość zarodników workowych o 80 – 90%.  

Opóźnienie terminu zabiegu skutkuje obniżeniem jego skuteczności. 

Jesienne opryskiwanie sadu 5% roztworem mocznika jest jak najbardziej wskazane i może okazać się szczególnie istotne w tym sezonie, gdy możemy spodziewać się wysokiego potencjału infekcyjnego grzyba Venturia inaequalis. Jest to najbardziej skuteczny i łatwy do przeprowadzenia sposób ograniczenia infekcji pierwotnych grzyba Venturia inaequalis - sprawcy parcha jabłoni. 

Dokładne lustracje sadów przeprowadzone jesienią przed opadnięciem liści są dobrym wskaźnikiem oceny stopnia zagrożenia na następny rok. 

Zwalczanie parcha jabłoni – jak się przygotować?

Przygotowując się do kolejnego sezonu należy  już teraz przemyśleć strategię ochrony sadów oraz zabezpieczyć się w fungicydy skutecznie zwalczające parcha jabłoni.

W ofercie Synthos AGRO do zwalczania parcha jabłoni dostępne są środki na bazie miedzi – MIEDZIAN 50 WP oraz MIEDZIAN EXTRA 350 SC; środki na bazie kaptanu – KAPTAN ZAWIESINOWY 50 WP, kaptanu i difenokonazolu - KADI ReNovo 72,5 WG oraz na bazie difenokonazolu – TORES 250 EC.

Dodatkowo obecnie możesz skorzystać z aktualnej promocji Firmy Synthos  "PREMIA OD KAPTANA", która już teraz pomoże Ci zadbać o Twoje przyszłe zbiory! 

Warunkiem skorzystania z promocji, jest dokonanie w terminie od 1 września do 15 listopada 2023 roku zakupu do własnego użytku co najmniej 30 kg produktu Synthos Agro pod nazwą:  "Kaptan Zawiesinowy 50 WP".  

Co zyskasz kupując Kaptan Zawiesinowy 50 WP?

Dla tych, którzy spełnią warunek zakupu wymaganej ilości produktu, przygotowaliśmy specjalną premię. Otrzymasz produkt "KAPTAN ZAWIESINOWY 50 WP" w ilości aż 15% od zakupionej ilości! To oznacza na przykład, że za 100 kg zakupionego produktu, dodajemy Ci dodatkowe 15 kg! 

Dzięki tej promocji nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także zyskasz pewność, że Twój sad będzie w doskonałej kondycji.  

Termin promocji trwa tylko do 15 listopada 2023 roku, więc teraz jest najlepszy moment, aby zrobić zakupy i przygotować się na przyszły sezon uprawy.  

Regulamin akcji dostępny na naszej stronie: https://www.synthosagro.com/2023/08/30/akcja-promocyjna-dla-sadownikow-premia-od-kaptana/   

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje umieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na stosowne zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone na etykietach produktów.

Autor: Synthos AGRO

Powiązane artykuły

X