Rekordowa edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa już w styczniu!

Na początku roku (11–12 stycznia 2017 r.) w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbędzie się VII edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Na 16 000 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej swoją ofertę zaprezentuje rekordowa liczba wystawców, ponad 260 firm z kraju i zagranicy. Warto dodać, że poprzednią edycję targów odwiedziło blisko 12 000 osób, co umocniło pozycję TSW jako największej imprezy dla producentów warzyw i owoców w Polsce.

Istotną częścią TSW są konferencje branżowe, podczas których odbywają się wykłady polskich i zagranicznych specjalistów – zarówno naukowców, jak i praktyków. W środę 11 stycznia odbędą się: Sadownicze Forum Ekonomiczne, IV Konferencja Truskawkowa oraz konferencja na temat upraw pod osłonami. Drugiego dnia targów (12 stycznia) będą miały miejsce: konferencja sadownicza, konferencja na temat warzyw polowych, konferencja pt. „Nowe gatunki w sadownictwie – szanse i perspektywy” oraz VIII Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw.

W środę, podczas trzeciej edycji Sadowniczego Forum Ekonomicznego, analizie poddana zostanie sytuacja polskiego rynku owoców w świetle rosyjskiego embargo. Następnie prof. Eberhard Makosz przybliży uczestnikom przyszłość rynku krajowych jabłek. Tematami wiodącymi będą również: produkcja, przetwórstwo oraz wykorzystanie platform internetowych do handlu świeżymi owocami i warzywami. Po wystąpieniach ekspertów zaplanowano debatę.

Drugiego dnia targów warto skorzystać z bogatego programu konferencji sadowniczej, którą rozpoczną wykłady o nowatorskim dokarmianiu roślin w sadownictwie. Zaplanowano wystąpienie o zintegrowanym zwalczaniu szkodników w sadach oraz prelekcję na temat strategii zwalczania owocówki jabłkóweczki i muszki plamoskrzydłej. Przewidziano również wykład Roberta Binkiewicza o skuteczności zabiegu przerzedzania i dotyczących go zaleceń na rok 2017. Na uwagę zasługuje prezentacja o odmianach jabłoni uprawianych w europejskich sadach towarowych, którą poprowadzi Kurt Werth. W programie znajdzie się także prelekcja o rosnącym potencjale upraw gruszy w Polsce. Słuchaczy rozważających inwestycję w konstrukcje przeciwgradowe zainteresuje wykład dr. Tomasza Lipy z UP w Lublinie.

Bardzo interesująco zapowiada się konferencja pt. „Nowe gatunki w sadownictwie – szanse i perspektywy”, podczas której przedstawione zostaną zalecenia dotyczące produkcji takich gatunków jak: jeżyna, minikiwi, rokitnik, dereń, oliwnik i róża. Referat o perspektywach w uprawie derenia jadalnego wygłosi prof. dr hab. Svitlana Klymenko z Ukrainy. W temat doboru odmian i technologii uprawy rokitnika wprowadzi słuchaczy dr Maryna Szałkiewicz z Białoruskiego Instytutu Sadownictwa.

W panelu znajdzie się również wykład specjalistów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, kontynuujący temat z zeszłorocznej konferencji o uprawie świdośliwy.

Pełny program wykładów dostępny jest na stronie www.tsw.com.pl.

Podczas TSW 2017 po raz czwarty zostaną przyznane Nagrody im. Prof. Szczepana A. Pieniążka. Jury konkursu nagrodzi najbardziej innowacyjne i korzystne dla ogrodnictwa, środowiska i społeczeństwa produkty zgłoszone przez Wystawców.

Pierwszego dnia, w trakcie IV Konferencji Truskawkowej, przewidziano finał Loterii dla Prenumeratorów czasopisma „Jagodnik”, z łączną pulą nagród ponad 37 000 zł.

W czwartek odbędzie się finał Owocnej Loterii, w której pula nagród wynosi ponad 15 000 zł. W losowaniu może wziąć udział każdy zwiedzający, który przy wejściu na targi umieści w urnie wypełniony kupon.

Wygodne położenie centrum targowego przy trasie S8 i węźle drogowym A2/S7 pozwala na sprawny dojazd z całej Polski. Z terenu targów można w mniej niż 15 minut dotrzeć do centrum Warszawy czy lotniska, a w 30 minut do sadowniczego zagłębia w rejonie warecko-grójeckim. Odwiedzający mają do swojej dyspozycji parking na 10 000 pojazdów, zlokalizowany tuż przy hali wystawienniczej. Dużym udogodnieniem dla osób chcących odwiedzić targi jest specjalna, bezpłatna linia autobusowa z Dworca Zachodniego w Warszawie (przystanek od ul. Tunelowej) na teren targów, dzięki której można wygodnie podróżować w obie strony.

Organizator TSW 2017 – Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o.o. – przyznaje zorganizowanym grupom dofinansowanie – dopłatę do autobusu (minimalna liczba osób w autokarze – 25) oraz busa (minimalna liczba osób w busie – 8). Aby uzyskać dofinansowanie, należy zarejestrować grupę do 3 stycznia 2017 r., wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie ww.tsw.com.pl.

Wejście na targi i konferencje jest bezpłatne, na miejscu każdy otrzyma bezpłatny katalog oraz materiały z konferencji. Wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej TSW pozwala zaoszczędzić czas spędzony w kolejce do rejestracji w targowej recepcji.

Powiązane artykuły

X