Verband Deutscher Maschinen und Anlagenbau (VDMA), czyli Niemieckie Stowarzyszenie Maszyn i Instalacji Przemysłowych – czołowa organizacja zrzeszająca producentów techniki rolniczej w Europie, rozesłała wśród swoich członków ankietę z pytaniem o obecną sytuację w związku z epidemią koronawirusa oraz o perspektywy na przyszłość. Wyniki mogą dawać powody do niepokoju.

W badaniu wzięło udział ponad 1000 firm. Okazało się, że aż 2/3 przedsiębiorstw z branży przewiduje w tym roku spadki sprzedaży, a prawie połowa z nich prognozuje, że wyniosą one ponad 10%. Wiele podmiotów już odnotowuje znaczące straty, a ich widoki na przyszłość są niepewne – nie wiadomo, kiedy pojawi się możliwość wyrównania poziomu produkcji.

W najbliższej perspektywie należy spodziewać się zwolnień pracowników i cięć kosztów. Wyhamują również plany inwestycyjne, z którymi rolnicy mogli wiązać nadzieje na nowe produkty i innowacje. Na znacznej części europejskich podmiotów zemściły się realia dzisiejszej gospodarki – niemal całkowite przeniesienie wszelkiej produkcji do Chin, a w kraju macierzystym wykonywanie jedynie drobnego montażu podzespołów. Skutki przerwania łańcucha dostaw części z Azji odczuło ponad 60% niemieckich firm z branży. Z oczywistych względów ucierpieli również producenci włoscy.

Dodatkowym problemem jest zamknięcie granic z krajami nie zrzeszonymi w UE, a także obostrzenia w przewozie towarów w obrębie Unii. Oznacza to spadki na rynku zbytu, które zdążyli już odczuć producenci żywności – teraz pora na inne branże.

- Europejskie kraje są tak ściśle ze sobą powiązane, że jeden nie może istnieć bez drugiego. – informuje dyrektor VDMA, Thilo Brodtmann.

W jakiej kondycji wyjdzie ze spowodowanego pandemią kryzysu europejska branża maszyn rolniczych? Czas pokaże. Miejmy jednak nadzieję, że Staremu Kontynentowi uda się utrzymać silną pozycję wśród producentów sprzętu rolniczego, wszak – jak powiada stare, polskie przysłowie -  lepsza u matki polewka niż u obcych marcepany.

 

Źródło informacji: "Tygodnik Poradnik Rolniczy", nr 14 (828), 5 kwietnia 2020

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection