W Wuxi, w prowincji Jiangsu, we wschodnich Chinach stwierdzono, że wewnętrzne opakowanie importowanych czereśni dało wynik pozytywny na obecność COVID-19. Nie ujawniono jeszcze kraju pochodzenia owoców, ale wszystkie niesprzedane czereśnie z tej samej partii zostały zatrzymane i są gotowe do zniszczenia – poinformowały w piątek lokalne władze.

Wiśnie zostały wyprodukowane 18 grudnia 2020 r. i zostały sprzedane klientom w trzech dzielnicach Wuxi, poinformowała lokalna grupa zapobiegająca COVID-19. 

Łącznie przebadano 199 próbek, które zostały pobrane od osób i rzeczy mających kontakt z importowanymi czereśniami, wszystkie dały negatywne wyniki, zgodnie z oświadczeniem wydanym w piątek przez zespół ds. Zapobiegania COVID-19.

Importowane czereśnie w tym roku stały się bardziej popularne wśród chińskich konsumentów, ponieważ w wyniku nadmiernej podaży ich ceny spadły średnio o 20 procent.

Według doniesień medialnych średnia cena czereśni na początku stycznia spadła z 120 juanów do mniej niż 80 juanów (12 USD) za kilogram, co stanowi spadek o 34 procent.

Niektórzy klienci obawiają się, że pozytywne wyniki czereśni mogą stwarzać większe ryzyko zakażenia COVID-19 i twierdzą, że woleliby wstrzymać się przez jakiś czas przed ponownym zakupem tych owoców. 

Mieszkanka Pekinu nazwiskiem Tu powiedziała, że w tym roku kupowała znacznie więcej importowanych wiśni dla rodziny i przyjaciół ze względu na ich niższą cenę, ale przy zakupie importowanej żywności była bardzo ostrożna, obawiając się zakażenia COVID-19. 

- Zawsze kupuję czereśnie od dużych sieci supermarketów z wyższej półki i szukałam dołączonych do nich negatywnych wyników testu COVID-19” - powiedział Tu.

Kobieta powiedziała, że ​​wiadomość o pozytywnych wynikach czereśni zniechęca ją do kupowania czereśni w najbliższej przyszłości i prawdopodobnie nie kupi ich ponownie w tym sezonie. 

Do głównych chińskich źródeł importowanych czereśni należą Chile i Australia. Jednak to owoce z Chile stanowią w tym roku większą część na rynku chińskim. A wszystko przez informacje udostępnione w Chinach, że rzekomo australijskie wiśnie są gorszej jakości, jednak pogłoska została szybko zdementowana przez australijskie władze.

 Źródło: FreshPlaza za: Global Times 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection