Wojny cenowe prowadzone przez sieci handlowe zagrażają uprawom truskawek w Hiszpanii

Wraz z rozpoczęciem kampanii truskawki stają się wiodącym produktem w hiszpańskich sieciach handlowych. Popyt na owoce jest duży, ale zdaniem producentów, sieci supermarketów działają na ich niekorzyść prześcigając się w organizowaniu promocji, które mają przyciągnąć klientów.

„Truskawki są najpopularniejszym owocem w hiszpańskich sklepach od grudnia do czerwca, kiedy to zaczynają się owoce pestkowe, w tym czasie żaden z marketów nikt nie może sobie pozwolić na to, by nie mieć truskawek na półkach” - mówi Francisco Sánchez, dyrektor spółdzielni Onubafruit, która ma swoją siedzibę w Huelvie. „Dlatego absolutnie nie powinny być one używane przez supermarkety w ich wojnach cenowych”.

„Sektor ma dość, ponieważ uprawa truskawek jest ryzykowna i wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, a przy tak niskiej cenie nie jest to opłacalne” - mówi Francisco. Również pogoda odgrywa ważną rolę w tym sezonie. „Mgła i wilgoć, które utrzymują się od połowy stycznia do teraz są powodem, dla którego obecnie co najmniej 50% zbieranych owoców jest odrzucana. W Onubafruit od dwóch tygodni traciliśmy ponad 1 milion kilogramów tygodniowo, co przekłada się na około 7 milionów euro ”- mówi kierownik firmy. „I wygląda na to, że supermarkety wolą to ignorować. Co więcej, to niesamowite, że prowadzą promocje, gdy realizujemy tylko 50% zamówień. Nie widzę w tym żadnego sensu; promocje organizuje się, gdy jest nadpodaż - mówi Francisco Sánchez.

W prowincji Huelva, gdzie produkowane są prawie wszystkie hiszpańskie truskawki, areał został zmniejszony. 

-Truskawki są najważniejszą uprawą w Huelvie, ale dziś ciągłość uprawy jest zagrożona. Nie ma ani jednego producenta, który byłby w pełni przekonany o przyszłości uprawy. Istnieje wiele powodów, dla których nikt nie jest zadowolony. Nie tylko niska opłacalność uprawy i jej wykorzystanie w agresywnych promocjach, ale także brak siły roboczej przy zbiorach, ponieważ wymagany jest większy wysiłek niż w przypadku innych owoców jagodowych”- mówi Francisco. „Z mojego punktu widzenia uprawa truskawek nie cieszy się obecnie szacunkiem, na jaki zasługuje”.

Źródło: Freshplaza

Powiązane artykuły