Wiosenne zwalczanie chwastów w sadach

Drzewa owocowe, zarówno ziarnkowe jak i pestkowe, od dawna są powszechnie uprawiane w naszym kraju i cieszą się sporą popularnością. W ciągu ostatnich kilku lat sumaryczna powierzchnia sadów w Polsce utrzymuje się na poziomie około 240 000 ha. Najpopularniejszy z owoców, jabłko, każdego roku jest zbierany w ilościach kilku tysięcy ton, zasilając rynek krajowy jak i trafiając na eksport. Przemysł sadowniczy stanowi bardzo istotny element gospodarki, dlatego tak istotne jest dbanie o dobrą kondycję sadów.

Spośród wielu zagrożeń, które mogą wpływać na drzewa i pośrednio na uzyskane zbiory owoców, z pewnością należy zwrócić uwagę na chwasty. Jak w przypadku innych upraw, każda dodatkowa roślina stanowi konkurencję, ograniczającą drzewom dostęp do wody, składników mineralnych czy nawet słońca. Problemy mogą występować już wczesną wiosną, ponieważ chwasty rozpoczynają swoją wegetację wcześniej niż drzewa, zmniejszając ilość dostępnych składników w glebie. Może się to przełożyć na spowolniony powrót do funkcjonowania po zimowej przerwie. W późniejszym okresie sezonu wegetacyjnego, konkurując o pokarm, chwasty mogą doprowadzić do uzyskania mniejszych lub gorszych jakościowo plonów. Są czynnikiem, który zdecydowanie należy wyeliminować jak najszybciej, zwłaszcza przed ich kwitnieniem, aby nie stanowiły zagrożenia w kolejnych latach.

Spośród wielu dostępnych metod jedną z chętniej stosowanych jest w dalszym ciągu wykorzystywanie herbicydów. W odróżnieniu od innych metod walki z chwastami, ta cechuje się stosunkowo dużą szybkością działania, sporą skutecznością i nie wymaga aż takich nakładów pracy jak metody mechaniczne.

Glifosat jest jedną z najczęściej używanych substancji aktywnych do zwalczania niepożądanych roślin. Dzięki swojemu mechanizmowi działania pozwala na zwalczanie chwastów jednorocznych i wieloletnich, a także jedno i dwuliściennych. Ze względu na obecność w drzewach zdrewniałych fragmentów, które są dla niego nieprzenikalne, jest dla nich bezpieczny.

Inną powszechnie stosowaną substancją w ochronie herbicydowej jest MCPA. Związek wykazujący wysoką skuteczność w zwalczaniu chwastów dwuliściennych.

Bezwzględny dla chwastów, bezpieczny dla sadowników

ORKAN 350 SL jest produktem unikatowym na polskim rynku, ponieważ jako jedyny zawiera obie wymienione substancje. Dzięki temu doskonale radzi sobie z szerokim zakresem chwastów, które można spotkać w sadach. Formulacja SL ułatwia przygotowanie mieszaniny do oprysku, a dokładnie ustalony skład ułatwia wnikanie substancji aktywnych w głąb roślin. Oba składniki działają systemicznie. Są rozprowadzane wewnątrz rośliny i trafiają do wszystkich jej fragmentów, wpływając na zaburzenie procesów metabolicznych. W pierwszej kolejności porażeniu ulegają najmłodsze i szybko rozwijające się fragmenty. Wystarczy jedna dawka aby uzyskać oczekiwane skutki. Pierwsze efekty widoczne są już nawet po 7 dniach od aplikacji, natomiast całkowite obumarcie chwastu następuje po upływie kilku tygodni. W tym czasie nie stanowi on już jednak tak wielkiego zagrożenia jak początkowo, ze względu na zaburzone procesy życiowe.

Do chwastów wrażliwych, zwalczanych dawką 5 L preparatu na ha należą: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, wiechlina roczna.

Z kolei bodziszek drobny, mniszek pospolity, perz właściwy, powój polny, rdest ptasi, skrzyp polny, ślaz zaniedbany i wierzbownica gruczołowata zostaną zwalczone przy użyciu dawki 7-8 L na ha.

W przypadku wszystkich wymienionych roślin mamy sporą swobodę w terminie stosowania preparatu. Powinien on zostać użyty w chwili intensywnego wzrostu chwastów. Oznacza to, że można zapewnić bezpieczeństwo w swoim sadzie od wczesnej wiosny, aż po późną jesień. Zastosowanie produktu ORKAN 350 SL w takich uprawach jak jabłoń, grusza, wiśnia, czereśnia, śliwa, brzoskwinia i morela, zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie, jest w pełni bezpieczne i gwarantuje wysoką skuteczność. Pamiętać należy o tym, że produkt może być pobierany przez liście i pędy dojrzałych drzew, dlatego opryski powinny być zawsze wykonywane z zastosowaniem belki herbicydowej lub specjalnych osłon, które ograniczą rozprzestrzenianie się cieczy roboczej i zapewnią bezpieczeństwo uprawom.

Mimo tylu zalet należy pamiętać, że stosowanie środków ochrony roślin opartych na zagrażających zdrowiu substancjach czynnych może stanowić niebezpieczeństwo dla operatora oraz środowiska naturalnego. Dlatego konieczne jest aby zawsze stosować się do informacji zawartych w etykiecie produktów.

Odpowiedzialny producent Synthos AGRO ostrzega: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na stosowane zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone na etykietach produktów. 

Autor: Paweł Bąk – Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO

Komentarze  

+1 #2 Pl 2021-04-11 05:59
Oraz warto by było przedstawić alternatywne sposoby walki z chwastami, chociażby w uprawach ekologicznych.
Cytować
-1 #1 xxx 2021-03-26 17:51
Warto chyba podkreślić, że preparaty wymienione w artykule stosujemy na glebę porośniętą chwastami a nigdy na glebę wolną od chwastów.
Cytować

Powiązane artykuły

Praktyki godne pochwały

Wysoka jakość owoców dzięki regulatorom wzrostu

Niezbędnik sadownika – przewodnik po giberelinach

X