Pszczoły groźne dla szkodników?

pszczolyNiektóre gatunki sadownicze są już w pełni kwitnienia, warto zwrócić uwagę na jeden mało znany szczegół związany z ich obecnością w sadzie. Naukowcy Uniwersytetu w Wurzburg odkryli, że pszczoły zapylając rośliny, jednocześnie odstraszają szkodniki (gąsienice). Pszczoły latając nad kwiatem, powodują wibracje powietrza, a gąsienice, których włoski są czułe na wszelki ruch, nie potrafią odróżnić, czy mają nad sobą niegroźne pszczoły czy też niebezpieczne osy. Badania pokazują, że gąsienice przestają sie ruszać i spadają z rośliny, na której żerują, gdy wyczuwają nad sobą „niezidentyfikowany obiekt latający”. Ciągły stres powoduje, że mniej jedzą. Badania przeprowadzono w dwóch namiotach z papryką, w jednym były pszczoły, a w drugim nie. Okazało się, że w tym pierwszym rośliny ucierpiały do 70% mniej.
Pszczoły więc nie tylko doskonale zapylają kwiaty, ale wspomagają ochronę roślin. Odkrycie to może przyczynić sie do poprawy stanu upraw pod warunkiem, że owady te będą licznie obecne. Naukowcy myślą już jakie rośliny sadzić, siać, aby przyciągnąć pszczoły.
Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie „ochronnego” aspektu ich obecności może przyczynić się do powstania nowej metody biologicznej kontroli upraw.
https://pasiekamichalow.weebly.com/index.html

Powiązane artykuły