Korony wieloprzewodnikowe – nowatorski system formowania jabłoni, dr Andrzej Soska

Bardzo często sadownicy poszukują rozwiązań, które poprawią jakość i wielkość owoców oraz wysokość plonu. Zwykle uciekają się do rozwiązań typu bioregulatory czy nawożenie dolistne, myśląc, że tego typu rozwiązania są proste w zastosowaniu. W dzisiejszym odcinku dr Andrzej Soska zwraca uwagę na zupełnie inne rozwiązanie wynikające z nowatorskiego systemu prowadzenia jabłoni. Jakie są korzyści z formowania koron wieloprzewodnikowych? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

 

Najprostszym sposobem rozpoczęcia przygody z koroną wieloprzewodnikową jest posadzenie sadu z drzewek typu Bibaum. Uzyskujemy ze szkółki gotowe drzewka dwuprzewodnikowe. Technologia Bibaum jest opatentowana przez szkółkę Mazzoni. Patent polega na tym, że drzewka w szkółce są produkowane z podwójnej okulizacji. Aby uzyskać wyrównany wzrost obydwu przewodników okulizacja na przystawkę jest wykonywana na podkładce na tej samej wysokości. Obecnie szkółka Mazzoni udziela licencji innym szkółkom na produkcję drzewek typu Bibaum, co wpłynie na większą dostępność i różnorodność odmian.

Koronę wieloprzewodnikową możemy również wyprowadzić z drzewek produkowanych metodą tradycyjną, zarówno z jedno jak i dwuletnich.

Powiązane artykuły

Przerzedzanie chemiczne zawiązków 2021

Późne zwalczanie chwastów i prowokatorów

Naprawdę nie każdy musi być sadownikiem