Duże zapotrzebowanie na truskawki ze strony przemysłu przetwórczego

Zapotrzebowanie na truskawki ze strony przemysłu przetwórczego jest duże. Ze względu na złą jakość owoców w ubiegłym roku, zapasów nie ma. – powiedziała Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Pogoda sprzyja dojrzewaniu truskawek. Według ekspertki tegoroczne zbiory truskawek nie powinny być gorsze niż w ubiegłych latach. W 2020 zbiory tych owoców wyniosły 170 tys. ton, a w 2019 r. - 175 tys. ton. Jednak Nosecka podkreśla, że ostatecznie ich wysokość będzie zależała od pogody, np. ulewne deszcze mogą skrócić okres zbioru.

„W tym roku jest duże zapotrzebowanie na truskawki ze strony przemysłu przetwórczego. Zapasów praktycznie nie ma, bo w ubiegłym roku jakość tych owoców była kiepska” – zaznaczyła ekspertka.

„Zakłady przetwórcze już rozpoczęły skup truskawek. Na razie kupowane są owoce do tłoczenia, za truskawki proponuje się 2,1-2,3 zł/kg ( w ubr. na początku skupy płaciły 2,5 zł/kg truskawek). Lada moment powinien ruszyć skup truskawek przeznaczonych do mrożenia tj. bez szypułek. Takie owoce są droższe, plantator może za nie uzyskać 3,4-3,8 zł/kg, tj. mniej więcej tyle samo co w ubiegłym roku” - powiedziała Nosecka.

Zapowiadane upały przyspieszą dojrzewanie owoców, więc niebawem czeka nas wysyp truskawek.

Źródło: biznesinteria.pl, za: PAP

Powiązane artykuły

Pszczoły zastąpią opryskiwacz

Ceny truskawek na finiszu sezonu [08.07.21]

Rosną ceny truskawek na skupach

X