Nowoczesny kombajn do zbiór borówki, maliny i wiśni

W gospodarstwie doświadczalno-wdrożeniowym w miejscowości Karczmiska, ruszyły testy nowoczesnego kombajnu do zbioru owoców miękkich.

5 hektarów w ciągu 8 godzin pracy - taką wydajność przy zbiorze borówki amerykańskiej ma ten kombajn, który na pole doświadczalono-wdrożeniowe do Karczmisk trafił wprost ze Stanów Zjednoczonych. Kombajn może posłużyć nie tylko do zbioru borówki, ale też malin, jagody kamczackiej czy wiśni.

- To co jest innowacyjne w tym kombajnie, co jest najważniejsze - to nie jest kombajn do jednokrotnego zbioru, tylko to jest kombajn do wielokrotnego zbioru, a więc tak jak owoce dojrzewają tak my wjeżdzamy tą maszyną na plantację i zbieramy. Efekt wizualny jest taki, że kombajn przejeżdza, a właścicel widzi niestety dalej owoce dojrzałe i słusznie, bo to są owoce na tyle niby dojrzałe, ale niedojarzałe, że nie spadają pod wpływem otrząsania maszyny - wyjaśnia Paweł Krawiec, właściel gospodarstwa sadowniczo-doświadczalnego w Karczmiskach.

Mimo, że kombajn wydaje się potężny, to jego obsługa jest dosyć prosta. Operator może nauczyć się jego obsługi już w półtorej godziny.

Oprócz operatora na kombajnie pracuje jeszcze 4 osoby, które podają puste skrzynki i sortują zebrane owoce. A te mimo, że zbiór nie jest ręczny - są lepszej jakości niż te zbieranie przez ludzi.

-Jeśli byśmy postawili skrzynkę malin zebranych kombajnem i skrzynkę malin zebranych ręcznie z przeznaczeniem do mroźnictwa, na wysokiej jakości mrożonki to owoce z kombaju będą lepszej jakości, to jest taka ciekawostka. Dlaczego? My jako ludzie, pracownicy zbierając malinę, zawsze ją intuicyjnie zgniatamy, czy ona będzie mniej dojrzała czy bardziej zawsze pracownik troszeczkę ją przyciśnie i zgniecie. - mówi Paweł Krawiec.

Ten kombajn na polskich plantacjach to dopiero innowacja. Na obecną chwilę dosyć droga. Mimo to dla polskich plantatorów może to być dobre rozwiązanie na przyszłość, zważywszy że jest coraz mniej chętnych osób do zbiorów owoców miękkich.

Źródło: TVP Lublin

Powiązane artykuły

X

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.