GUS: Zbiory jabłek będą wyższe niż w 2020

Tegoroczną, łączną produkcję owoców z drzew szacuje się obecnie na ponad 4,0 mln t, czyli o 3,3% więcej w porównaniu do roku poprzedniego. Ostateczny wynik będzie jednak zależał od przebiegu warunków atmosferycznych w nadchodzących miesiącach okresu wegetacyjnego. Jakość owoców w bieżącym sezonie jest na ogół zadowalająca.

Zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie oszacowane na ok. 3,6 mln, tj. o 2,8% więcej niż wyniosła produkcja w roku ubiegłym. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych w okresie kwitnienia oraz nawracających anomalii pogodowych takich jak susze czy grad, zbiory jabłek mogą pozostać na wysokim poziomie dzięki stosowanym w sadach nowoczesnym systemom irygacyjnym, instalacjom przeciwprzymrozkowym, czy przeciwgradowym.

Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 57 tys. t, tj. na poziomie o ok. 1% wyższym od ubiegłorocznego, natomiast zbiory śliwek mogą wynieść ponad 110 tys. t i być wyższe o 10% niż w roku ubiegłym.

Produkcja wiśni w bieżącym roku może wynieść 165 tys. t, czyli niemal o 8% więcej niż w 2020 r. Znacznie większe od ubiegłorocznych mogą być też zbiory czereśni, które oszacowano na przeszło 58 tys. t (wzrost o 17%). Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą zbliżone do produkcji z roku 2020 i wyniosą ok. 12,5 tys. ton.

Źródło danych GUS

Powiązane artykuły

Przyspieszenie

Niemcy: Niższe zbiory jabłek i śliwek

X

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.