KRIR wnioskuje o indeksację emerytur rolniczych
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony podczas VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, które odbyło się 24 czerwca 2021r., wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 30 lipca 2021 roku o uzgodnienie z Radą Ministrów wprowadzenia indeksacji emerytur rolniczych o stopień inflacji.
Inflacja w ostatnich miesiącach utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 5%. Wysokie wzrosty cen paliwa są przyczyną wzrostu wszystkich kosztów utrzymania. Powoduje to ubożenie mieszkańców wsi i wykluczenie społeczne, zwłaszcza osób starszych.
Przeprowadzona w marcu 2021 r. waloryzacja w niewielkim stopniu poprawiła sytuację rolników –emerytów. Prezes KRUS komunikatem z dnia 15 lutego 2021 r. ogłosił, że kwota rolniczej emerytury podstawowej od dnia 1 marca 2021 r. wynosi 1.013 zł 63 gr (wzrost o 4,24%). Jest to kwota tak niska, że świadczenie musi być z urzędu podwyższone do kwoty najniższej emerytury pracowniczej wynoszącej 1.250,88 zł.
Jest to kwota równa wysokości renty socjalnej, a przecież emerytura rolnicza przysługuje osobom, które spełniły określone wymagania, w tym pracowały w gospodarstwie i podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat, a często nawet 40 lat.
Pozostają rolnicy, którzy nie będą mieli podwyższonych świadczeń do 1.250,88 zł. Są to osoby, którym przyznano tzw. wcześniejsze emerytury rolnicze, emerytury zawieszone w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem przychodów z tytułu zatrudnienia oraz emeryci pobierający tzw. świadczenia zbiegowe.
Zdaniem delegatów Krajowej Rady konieczna jest podwyżka wszystkich świadczeń emerytalnych, co najmniej do kwoty najniższej emerytury pracowniczej wynoszącej 1.250,88 zł i zwaloryzowanie ich o stopień inflacji.
Źródło: KRIR
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Susza rolnicza 2026: coraz większe zagrożenie dla sadów i plantacji
- Kontrole ciągników i maszyn rolniczych – policja ostrzega: nie będzie taryfy ulgowej
- Ostatni dzień na wnioski o dopłaty 2026
- Miodówka gruszowa – trudny szkodnik do zwalczania. Konieczność wykonania zabiegu KOMUNIKAT PROCAM
- Zakładanie plantacji truskawek – przygotowanie gleby i zabiegi biologiczne
- Więcej pieniędzy i tańsze kredyty dla rolników od 1 lipca 2026 r.
- Najpierw tropiki, potem nawałnice


Komentarze
Co ty mówisz...same sukcesy gospodarcze...
Zapytaj ekonoma.... wszystko ci objaśni
Ci geniusze ekonomii mają nieustające pasmo sukcesów.
Zbudowali milion mieszkań,milion samochodów elektrycznych,super lotnisko i elektrownie w Ostrołęce.
A tu jakaś inflacja???bzdury