Nowe zagrożenie dla polskich sadów?

Cały świat żyje informacjami o wysokim zagrożeniu tym szkodnikiem. W Stanach Zjednoczonych niszczy lokalnie nawet 100% plonów. Jest jak plaga. Gatunek ten pochodzi z Azji, został zawleczony do Ameryki Północnej (Kanada, USA) oraz Europy (Austria, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Liechtenstein, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry i Włochy). W Polsce jak dotąd nie był on notowany.

Halymorpha halys, czyli tarczówka marmurkowata to polifag porażający ponad 100 gatunków roślin, w tym:

  • drzewa owocowe takich gatunków, jak: jabłoń, morela, morwa, morela, czereśnia, śliwa, brzoskiwnia, grusza;
  • krzewy owocowe: malina, winorośl;
  • warzywa, takie jak papryka, fasola, pomidor, kukurydza;
  • drzewa i krzewy leśne i ozdobne, takie jak abelia, klony, budleja, kryptomeria, cyprysy, ketmia, wiciokrzew, poulownia omszona, róża pomarszczona, wierzby.

Na porażonych organach roślinnych pojawiają się niewielkie nekrotyczne plamki (średnicy ok. 3 mm) i bruzdy oraz brązowawe przebarwienia. Silnie porażone owoce są zdeformowane i nie nadają się do sprzedaży. Na kolbach kukurydzy tworzą się nekrozy na ziarniakach, natomiast w przypadku soi i fasoli na nasionach wewnątrz strąków.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do obecności agrofaga na borówkach i innych roślinach wrzosowatych należy poinformować o tym fakcie najbliższą jednostkę organizacyjną Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

H. halys nie jest organizmem regulowanym przepisami prawa (nie jest organizmem kwarantannowym) i nie podlega obowiązkowi zwalczania w Polsce.

241758885_4776177285725880_2788594827090867947_n.jpg

fot. Autorstwa David R. Lance, USDA APHIS PPQ - This image is Image Number 1460048 at Invasive.org, a source for images of invasive and exotic species operated by The Bugwood Network at the University of Georgia and the USDA APHIS Plant Protection and Quarantine program., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5064183Źródło: Instytut Ogrodnictwa - PIB 

Powiązane artykuły

X

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.