Sadownicy wciąż czekają na pieniędze za jabłka...
Spółka Goźlin-SAD nie zapłaciła sadownikom za tony jabłek, a prokuratura nie widzi problemu. Aktualnie spółka ma nowy zarząd, który złożył w sądzie wniosek o jej upadłość. Materiał o pokrzywdzonych sadownikach został wyemitowany w niedzielę w programie "Państwo w państwie" na antenie Polsat News.
Krzysztof Zapaśnik jest sadownikiem. Jego rodzina jabłka uprawia od pokoleń, jest to ich jedyne źródło utrzymania. Problemy pojawiły się gdy zdecydował się współpracować ze spółka skupującą jabłka. Mimo, że dostarczył owoce, nie dostał za nie pieniędzy.
– Ja w pewnym momencie niemal wszystko straciłem. Oni są mi winni ponad 100 000 złotych, można sobie wyobrazić ile to ton jabłek. Ja jestem teraz w takiej sytuacji, jakbym przez rok przychodził do pracy i nie dostał za to żadnej wypłaty – opowiada oszukany sadownik.
W podobnej sytuacji są dziesiątki sadowników. Z powodu złego zarządzania firma prowadząca skup już w 218 roku popadła w problemy finansowe. Ze spółki odszedł prezes, długi jednak zostały. Aktualnie pieniędzy od firmy domaga się ponad sto osób, a łącznie długi wynoszą ponad 20 milionów złotych.
–Ja też bym chciał wiedzieć gdzie są te pieniądze. Ja byłem okłamywany przez żonę, to ona tak naprawdę rządziła w tej firmie, to ona robiła wszystkie przelewy. Moja wina jest taka, że jej nie pilnowałem, ale ja też zostałem z niczym – opowiada były prezes firmy.
Po rezygnacji prezesa nowy zarząd złożył zawiadomienie do prokuratury. Po tym co zobaczyli w księgach nie mieli wątpliwości, że ze spółki były wyprowadzane pieniądze. Sprawa trafiła do prokuratury, jednak od lat nic się w niej nie ruszyło – nie przesłuchano nawet prezesa spółki. Rolnicy wciąż nie mogą odzyskać pieniędzy za swoją pracę.
– My prokuraturze daliśmy wszystko- papiery, dokumenty, cały materiał dowodowy. Dodatkowo w zawiadomieniu wypisaliśmy punkt po punkcie jakie były nieprawidłowości. Dla nich to chyba jednak za mało, bo do dzisiaj nawet nie ruszyli palcem w tej sprawie – mówi Katarzyna Rozum, jedna z oszukanych.
Aktualnie spółka ma nowy zarząd, który złożył w sądzie wniosek o jej upadłość. Nie ma jednak środków na wypłaty dla sadowników.
Źródło: „Państwo w Państwie” Polsat News
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Susza rolnicza 2026: coraz większe zagrożenie dla sadów i plantacji
- Kontrole ciągników i maszyn rolniczych – policja ostrzega: nie będzie taryfy ulgowej
- Ostatni dzień na wnioski o dopłaty 2026
- Miodówka gruszowa – trudny szkodnik do zwalczania. Konieczność wykonania zabiegu KOMUNIKAT PROCAM
- Zakładanie plantacji truskawek – przygotowanie gleby i zabiegi biologiczne
- Więcej pieniędzy i tańsze kredyty dla rolników od 1 lipca 2026 r.
- Najpierw tropiki, potem nawałnice


Komentarze