Otwarcie Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych FOTORELACJA

16 listopada br. miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych przy Instytucie Ogrodnictwa PIB w Skierniewicach. To nowocześnie zaprojektowany obiekt, który będzie pełnić funkcje badawczo-rozwojowe. Będą one ukierunkowane na prowadzenie badań i kreowanie innowacji w projektowaniu produktów żywnościowych na bazie owoców i warzyw z wykorzystaniem aktualnych i perspektywicznych technologii gwarantujących wysoką jakość i bezpieczeństwo.  Park maszynowy i technologiczny daje możliwości pracy nad zwiększeniem asortymentu znanych produktów, jak soki NFC, smoothie czy dżemy, ale też opracowania technologii dla nowych, innowacyjnych produktów na bazie surowców ogrodniczych.

Produkty, które będą powstawać w CPPO mają być atrakcyjne dla odbiorców zarówno pod względem jakości odżywczej, jak i funkcjonalności, co ma szansę przełożyć się na zwiększenie spożycia owoców i warzyw, oraz na zwiększenie popytu na produkty z nich wytwarzane.

W ramach Projektu wybudowano obiekt spełniający wymagania dla produkcji spożywczej o powierzchni około 1400 m2. Najważniejszą częścią obiektu będą dwie wydzielone specjalistyczne hale technologiczne spełniające wymagania procesowe dla produkcji najważniejszych typów przetworów owocowych i warzywnych, w tym soków przecierowych oraz do wytwarzania suszy owocowych i warzywnych.

Najważniejszy z ciągów produkcyjnych to kompletna linia do wytworzenia soków NFC. Dodatkowe maszyny to m.in. multiprocesor do wytworzenia puree, dżemów i galaretek. Kolejna maszyna to konwekcyjna komorowa suszarka do warzyw i owoców z możliwością wspomagania procesu promieniowaniem podczerwonym, ponadto CPPO jest wyposażone w linię do mycia owoców i warzyw z systemem 'buble washer', która jest dedykowana dla miniprzetwórni. Hale będą wyposażone także w inne, dodatkowe urządzenia, jak np. demonstracyjne urządzenie do odwadniania osmotycznego owoców i warzyw.

Na wyposażeniu Centrum znajduje się m.in. autoklaw zanurzeniowy do utrwalania przetworów z warzyw, dla których w przeciwieństwie do przetworów z owoców, klasyczny proces pasteryzacji nie gwarantuje bezpieczeństwa mikrobiologicznego.

Zarówno dla produktów suchych i płynnych, będzie możliwość ich pakowania w saszetki typu 'doypack'. Jest to obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych systemów pakowania produktów gotowych do spożycia, jak właśnie suszone owoce i warzywa czy puree).

Oprócz części technologicznej w ramach Centrum przewiduje się utworzenie działu ukierunkowanego na badania preferencji innowacyjnych przetworów z owoców i warzyw.

Centrum będzie rozwijać się na rynku produktów premium oraz żywności funkcjonalnej, a także brać udział w tworzeniu żywności specjalnego przeznaczenia.

W oficjalnym otwarciu obiektu CPPO uczestniczyli: Pan Grzegorz Schreiber - Marszałek Województwa Łódzkiego, Pan Krzysztof Ciecióra - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Ewa Wendrowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Pan Krzysztof Jażdżyk - prezydent Miasta Skierniewice, Pan Dariusz Grzebelus - przewodniczący rady naukowej Instytutu, Pan Rafał Ambrozik - senator PiS, Pan Witold Boguta - prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Pani Barbara Groele – przedstawicielka Krajowej Unii Producentów Soków. Odczytane zostały także adresy od Pana Mateusza Morawieckiego - Prezesa Rady Ministrów, Pana Przemysława Czarnka - Ministra Edukacji i Nauki oraz Pana Bogdana Pomianka z Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej MRiRW.

DSC01196
DSC01203
DSC01119
DSC01145
DSC01151
DSC01159
DSC01170
DSC01175
DSC01182
DSC01133
DSC01245
DSC01301
DSC01220
DSC01226
DSC01280
DSC01235
DSC01286
DSC01251
DSC01298
DSC01306
DSC01346

 

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X