Ceny paliw spadną o 60-70 groszy. Rząd obniży VAT z 23 na 8%
Od 1 lutego, przynajmniej na pół roku, rząd obniży podatek VAT na paliwa do 8 proc. z 23 proc., co ma spowodować spadek cen na stacjach o 60 do 70 gr na litrze - zapowiada premier Mateusz Morawiecki.
– W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł – mówi Interii premier Mateusz Morawiecki.
– Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy. To kolejne zapowiadane przez nas działanie, które ma pomóc w codzienności polskim rodzinom i polskim przedsiębiorcom. Cena paliwa przekłada się przecież na zdecydowaną większość cen – dodaje premier.
Obniżka vat na paliwa będzie kosztowała budżet państwa co najmniej 1,5 mld zł kwartalnie. „Jeśli więc utrzymamy ją przez dwa kwartały będzie to ponad 3 mld zł” – powiedział szef rządu.
Obniżka VAT na paliwa zacznie obowiązywać od 1 lutego, najpierw na pół roku. - Pod koniec tego okresu przeanalizujemy aktualne trendy inflacyjne – powiedział premier.
Źródło: interia.pl; fot. gov.pl
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Susza rolnicza 2026: coraz większe zagrożenie dla sadów i plantacji
- Kontrole ciągników i maszyn rolniczych – policja ostrzega: nie będzie taryfy ulgowej
- Ostatni dzień na wnioski o dopłaty 2026
- Miodówka gruszowa – trudny szkodnik do zwalczania. Konieczność wykonania zabiegu KOMUNIKAT PROCAM
- Zakładanie plantacji truskawek – przygotowanie gleby i zabiegi biologiczne
- Więcej pieniędzy i tańsze kredyty dla rolników od 1 lipca 2026 r.
- Najpierw tropiki, potem nawałnice


Komentarze
Hehe a czy kiedykolwiek (w życiu prywatnym nawet) widziałeś kogoś kto wyrywał by się pierwszy do sprzątania???
Na tym właśnie polega cała polityka PiS dobrze wiedzą .że nie będą rządzić wiecznie oni wyjdą na tych dobry co dają,a w przyszłości ktoś to będzie musiał posprzątać to wyjdzie na złodzieja tak jak to po 89r Balcerowicz
Nie widzę chętnego do sprzątania tego szamba.
Trzeba będzie ciąć socjal i podnosić podatki.
I mej drogi nie ma bo ktoś za to musi zapłacić.
Tylko tzw społeczeństwo jeszcze nie zrozumiało,że to my zapłacimy,pan,pani...
Pobudka będzie bardzo bolesna
Nie koniecznie, jest jeszcze inna opcja mianowicie jeszcze większe zadłużanie Państwa. Rząd nie ma swoich pieniędzy ,ale może je pożyczyć ,światowa finansjera bardzo chętnie pożycza na odpowiednich warunkach i odpowiednim oprocentowaniu. Ktoś to pewnie kiedyś będzie musiał oddawać ,ale przecież Prawo i Sprawiedliwość wiecznie rządzić nie będzie. Ktoś inny będzie się martwił:)
Dobrze,że premier Morawiecki nie powiedział,że inne podatki muszą wzrosnąć,żeby wyrównać dochody z obniżonego vatu na paliwo to ciemny lud to kupi i słupki poparcia nagle nam skoczą