Jak działa Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych? [Video]

Podczas Dnia Otwatego w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach zaprezentowano jak działa Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych. CPPO to nowoczesny obiekt, który pełni funkcje badawczo-rozwojowe ukierunkowane na prowadzenie badań i kreowanie innowacji w projektowaniu produktów żywnościowych na bazie owoców i warzyw. Oferta CPPO jest skierowana przede wszystkim do podmiotów gospodarczych, a także do sektora publicznego, w tym uczelni wyższych i instytutów naukowych. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:

Główną część Centrum stanowią dwie wydzielone, specjalistyczne hale technologiczne spełniające wymagania procesowe dla produkcji najważniejszych kategorii przetworów owocowych i warzywnych, w tym soków przecierowych oraz do wytwarzania suszy owocowych i warzywnych. Najważniejszy z ciągów produkcyjnych to kompletna linia do wytwarzania soków NFC. Dodatkowe maszyny to m.in. multiprocesor do wytwarzania puree, dżemów i galaretek. Kolejna maszyna, to konwekcyjna komorowa suszarka do warzyw i owoców z możliwością wspomagania procesu promieniowaniem podczerwonym. Dopełnieniem ciągu technologicznego i parku maszynowego zainstalowanego w halach jest zaprojektowana, specjalnie dla CPPO, linia do mycia owoców i warzyw z systemem ‘buble washer’ dedykowana dla mini-przetwórni. Na wyposażeniu CPPO znajduje się autoklaw zanurzeniowy do utrwalania przetworów z warzyw, dla których w przeciwieństwie do przetworów z owoców, klasyczny proces pasteryzacji nie gwarantuje bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Zarówno dla produktów suchych i płynnych, będzie możliwość ich pakowania w saszetki typu ‘doypack’. Jest to obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych systemów pakowania produktów gotowych do spożycia, jak właśnie suszone owoce i warzywa czy różnego rodzaju puree.

Mając do dyspozycji park maszynowy i technologiczny CPPO może pracować nad zwiększaniem asortymentu znanych produktów, jak soki NFC, smoothie czy dżemy, ale też opracowywaniem technologii dla nowych, innowacyjnych produktów na bazie surowców ogrodniczych.

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X