Ceny czarnej porzeczki: Obniżki są niewskazane

Jest presja na obniżki cen czarnej porzeczki, ale plantatorzy wiedzą, że przetórcy nie mają zapasów czarnej porzeczki, ponadto produkcja tych owoców została znacznie ograniczona, więc obniżki są niewskazane. Oczywiście ceny sięgające 9 zł/kg są niewygodne dla przetwórców, dlatego jest pokusa, żeby stawki obniżyć, jednak prawo popytu i podaży pozostaje nieubłagane.

Popyt na czarną porzeczkę nie słabnie. Ponieważ podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu przetwórcy rywalizują o każdy kilogram owoców. Przekłada się to na ceny, które obecnie sięgają 9,00 zł za kilogram. Jednak jak to bywa w branży owocowej, plantatorzy stale znajdują się pod presją spadku ceny - znowu pojawiała się pogłoska o możliwej obniżce cen skupu czarnego złota. 

Obecnie owoce są skupowane w cenie od 7,50 zł/kg do 8,80 zł/kg. Brak zapasów koncentratu i mrożonek, malejąca produkcja i niższe zbiory sprawiły, że tłocznie walczą z mroźniami o każdy kilogram owoców. Dlatego nie ma przesłanek do drastycznego obniżenia ceny skupu porzeczki.

I mimo pogłosek o obniżkach cen w zeszłym tygodniu nic takiego nie miało miejsca. Podobne pogłoski pojawiły się na początku tego tygodnia, tu padły konkretne stawki, mówiło się, że cena spadnie nawet do 5 zł/kg. Czym miała by być motywowana taka obniżka? Tego nie wie nikt.

Na pewno na korzyść plantatorów działa rywalizacja między tłoczniami a mroźniami, zdaje się że może to być buforem bezpieczeństwa, który utrzyma obecnie obowiązujące stawki. Nawet jeśli nastąpią jakieś korekty w cennikach nie powinny być to drastyczne obniżki jak niektórzy zwiastują.

Miejmy nadzieję, że pogłoski się nie potwierdzą i obecnie obowiązujące stawki zostaną utrzymane.

Powiązane artykuły

Ceny skupu wiśni 25.07.22

Cena spada zbyt szybko

Sadownicy polują

X