Ile jabłek zbierzemy według GUS?

Główny Urząd Statystyczny opublikował przedwynikowy szacunek produkcji owoców w 2022 r. Ile jabłek zbierzemy w tym sezonie według GUS?

Produkcja owoców z drzew w 2022 r.  wg GUS jest obecnie szacowana na ponad 4,7 mln ton, tj. o ok. 5,5% więcej niż w 2021 roku. Zbiory z sadów jabłoniowych prawdopodobnie przekroczą poziom 4,2 mln ton i będą o ponad 4% wyższe niż w roku ubiegłym.

SOKI

Z powodu nasilającego się problemu braku osób do pracy przy zbiorach, na wielu plantacjach część plonu pozostanie niezebrana. Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na niemal 82 tys. t, tj. o 19% więcej niż w ubiegłym roku.

Zbiory śliwek oceniono na prawie 132 tys. t, tj. o ponad 12% więcej niż w poprzednim roku. W bieżącym sezonie dużym problemem na plantacjach owoców tego gatunku jest pękanie owoców.

Produkcja wiśni została oszacowana na ponad 183 tys. t, tj. o ok. 10% więcej niż rok wcześniej, natomiast zbiory czereśni osiągnęły poziom 79 tys. t., tj. o 33% większy niż przed rokiem.

Szacuje się, że łączne zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich zwiększyły się względem 2021 r. o ponad 37% i wyniosły ok. 20 tys. ton

Powiązane artykuły

X