Rozdano Medale i Grand Prix Berry Fest 2023 dla najlepszych jagodowych alkoholi

W konkursie wzięło udział 28 nalewek, destylatów i win. Wśród laureatów wina porzeczkowe, z jagody kamczackiej i borówki wysokiej, geist z jeżyn oraz nalewki z malin, derenia, agrestu i aronii. Największe uznanie zdobyły wino z czerwonej porzeczki z manufaktury win owocowych DiWine oraz nalewka z polskiego minikiwi, autorstwa Natalii i Karola Krześniak. Konkurs odbył się w Pałacu Mała Wieś. W jury zasiedli Łukasz Klesyk, Zbigniew Kmieć, Katarzyna Puk oraz Mikołaj Rey. Eksperci chwalą poziom, producenci „motywującą promocje”, wszyscy mówią o renesansie i wielkim potencjalne na najbliższe lata. Oto opinie laureatów.

Rosnący trend i atmosfera integracji

Przyszłość rynku win owocowych oceniamy bardzo dobrze i nie jest to tylko nasze odczucie. Jest trend, rynek rośnie z roku na rok o 6-8%. To jest znaczący wzrost. Warto wspomnieć, że 100 lat temu, w dwudziestoleciu międzywojennym, ponad 50% polskiego rynku alkoholowego to były porzeczniaki, owocowe wina z czarnej porzeczki - mówią Marcin Bańcerowski i Beata Iwańczyk, twórcy marki DiWine.

Manufaktury win owocowych DiWine zdobyła złoty medal i Grand Prix Berry Fest BEST 2023 wśród producentów profesjonalnych za półwytrawne wino z czerwonej porzeczki. Medalowe okazały się także półsłodkie wina z czarnej porzeczki oraz z jagody kamczackiej. Oba zdobyły medale brązowe.

- Takie spotkania są bardzo potrzebne. Możemy wymienić się wiedzą, ideą, smakami i wzajemnie wspierać. Dzięki temu mogą powstać lokalne stowarzyszenia, które będą promować ideę win - dodają Marcin Bańcerowski i Beata Iwańczyk.

Promocja i nowa motywacja

Nalewka z polskiego minikiwi zdobyła złoty medal i Grand Prix wśród alkoholi domowych.

- Nam plantatorom miło było słuchać, że nalewka z minikiwi zachowała smaki lata, ziarnistość, nuty egzotyczne, moreli, orzecha. Nie myśleliśmy, że w taki sposób można ją czytać, że może ona przywołać tyle wspomnień i dać tyle radość. Jesteśmy w pozytywnym szoku. Ciągle myślimy, co robić z minikiwi, jak wypromować owoce w sezonie i przetwory. Werdykt pokazał nam, że to punkt wyjścia jest znakomity. Daje nam to dużą motywację do działania. Ma też walor promocyjny, niedługo zaczniemy produkować tegoroczną nalewkę. Tę, która otrzymała niesamowite podwójne wyróżnienie na Berry Fest 2023. Cieszymy się bardzo - mówią Natalia i Karol Krześniak, plantatorzy polskiego minikiwi i twórcy zwycięskiej nalewki.

Renesans nalewek

Polska uczy się nalewek. Był moment, kiedy one zniknęły. Teraz przeżywają renesans. Spotkaliśmy tu pasjonatów, ludzi, którzy cały czas się doskonalą. Widać, że wszystkie te produkty powstają z pasji. Każdy prezentujący opowiadał o nich jak o swoich dzieciach. Czuliśmy, że wszyscy robią to z miłości z owoców i że jest to ich sposób na życie. Doskonała impreza. Zakładamy, że w kolejnych latach to grono będzie się powiększało. Super sprawa, naprawdę dla branży to dobra wiadomość - mówią Dariusz Makowski i Jarosław Czarnecki, Nalewkarnia Longinus, zdobywcy złotego medalu Berry Fest BEST 2023 za nalewkę z agrestu i brązowego za nalewkę z derenia.

Łączymy i dzielimy się wiedzą

W konkursie wziąłem udział z nadzieją, że dostanę opinie o swoich alkoholach. Dowiem się co robię poprawnie, a co mam do poprawy, czy idę w dobrym kierunku, robię zbyt gęste, może zbyt wodniste, może jest tam za dużo cukru. A może właśnie podążam w dobrą stronę, kiedy są one owocowe na tyle, ile jestem w stanie uzyskać naturalnie fermentacją. Stawiam na naturalność, używam tylko owoców i szlachetnych drożdży winiarskich. Staram się uzyskać intensywny smak i wysoką gęstość alkoholu. Nawet kosztem tego, że kwasowość w moim winie porzeczkowym jest dość wysoka i wyczuwalna. Ale stawiam na to, żeby było tak owocowe jak tylko się da – mówi Krzysztof Kaczor, zdobywca trzech medali Berry Fest BEST 2023.

Jurorzy docenili geist z jeżyn, nagrodzony złotym medalem Berry Fest BEST 2023. To mocny alkohol zrobiony na bazie spirytusu żytniego oraz jeżyn, destylowany razem w miedzianym aparacie. Wino wytrawne z borówki wysokiej – Pan Krzysztof otrzymał za nie srebrny medal. Wino z czarnej porzeczki, słodkie, nagrodzone brązowym medalem.

Wracamy do korzeni i patrzymy w przyszłość

Sektor owoców jagodowych cały czas poszukuje nowych rozwiązań i nowych rynków zbytu. W tej chwili w Polsce tworzy się nowy trend, choć można tu też powiedzieć, że wracamy do korzeni. Wina i nalewki malinowe, z jeżyn, z czarnej porzeczki, to bardzo polski produkt, który w naszym dzieciństwie trafiał na stół w czasie rodzinnych spotkań. Sektor owoców jagodowych może w najbliższej przyszłości wykorzystać tworzący ten trend. Według oficjalnych danych rynek win owocowych i nalewek rośnie w Polsce co roku około 4%. Dlaczego nie załapać się do tego pociągu i nie tworzyć, a przecież mamy z czego – pyta Paweł Krawiec, zdobywca złotego medalu Berry Fest BEST 2023 za nalewkę z derenia i srebrnego za nalewkę z pigwowca.

Możemy wykorzystać naturalne walory prozdrowotne owoców jagodowych. Wysoką zawartość składników korzystnych dla organizmu możemy  i wyekstrahować za pomocą alkoholu. Na pewno warto zacząć od tego co jest znane u nas od lat, a więc wina porzeczkowe i nalewki z malin. Te dwa gatunki powinny być w czołówce. Do nich dojdzie aronia, myślę, że to może być hit, i jagoda kamczacka. Z moich faworytów jeszcze borówka. Dalej minikiwi, dereń, pigwowiec, gatunki, które dopiero budzą się do życia w Polsce, ale perspektywy mają bardzo obiecujące - mówi Paweł Krawiec, naukowiec, plantator, promotor owoców jagodowych i twórca wyróżnionych nalewek.

Myślę, że to wydarzenie to jest początek nowego rozdziału dla branży alkoholowej i branży producentów. Naprawdę możemy więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Jestem pewien, że już za rok będziemy bardzo pozytywnie zaskoczeni - podsumowuje Paweł Krawiec.  

Pełna lista nagrodzonych produktów i twórców 

Grand Prix Berry Fest 2023 wśród producentów profesjonalnych - wino z czerwonej porzeczki półwytrawne – DiWine, Beata Iwańczyk i Marcin Bańcerowski    

Grand Prix Berry Fest 2023 wśród alkoholi domowych - nalewka z polskiego minikiwi - Natalia i Karol Krześniak

Medale złote Berry Fest BEST 2023:

  • Nalewka z polskiego minikiwi - Natalia i Karol Krześniak
  • Geist z jeżyn - Krzysztof Kaczor
  • Nalewka z maliny - Mariusz Trzeciak
  • Wino z czerwonej porzeczki półwytrawne – DiWine, Beata Iwańczyk Marcin Bańcerowski
  • Nalewka z derenia - Paweł Krawiec
  • Nalewka z agrestu - Nalewkarnia Longinus, Rafał Dziliński

Medale srebrne Berry Fest BEST 2023: 

  • Wino wytrawne z jagody kamczackiej - Mariusz Sielach
  • Nalewka z pigwowca - Paweł Krawiec
  • Wino wytrawne z borówki wysokiej - Krzysztof Kaczor
  • ​Nalewka z jagody kamczackiej - Andrzej Krupiński
  • Nalewka z żurawiny z etykietą Fieldstone a Family Farm - autor Anna Burdzy
  • Nalewka z jagody kamczackiej - Andrzej Krupiński

Medale brązowe Berry Fest BEST 2023: 

  • Wino z jagody kamczackiej półsłodkie – DiWine, Beata Iwańczyk Marcin Bańcerowski
  • Wino z czarnej porzeczki słodkie - Krzysztof Kaczor
  • Nalewka z derenia - Nalewkarnia Longinus, Rafał Dziliński
  • Nalewka z aronii - Mariusz Trzeciak
  • Wino z czarnej porzeczki półsłodka – DiWine, Beata Iwańczyk Marcin Bańcerowski    

Krótko o Berry Fest

To inicjatywa, która wspiera produkcję na bazie owoców jagodowych, często określanych jako polskie superowoce. Punktem wyjścia są, wymieniamy tu w kolejności alfabetycznej: agrest, aronia, borówka, dereń, jagoda kamczacka, jeżyny, maliny, minikiwi, porzeczki, rokitnik, truskawki, żurawina. Lista nie jest zamknięta. Konkurs otwarty jest na najpopularniejsze kategorie alkoholi - wina, nalewki, destylaty, rzemieślnicze piwo, ratafie, okowity. 

Zgłoszenia przyjmowano z podziałem na firmy i osoby prywatne:

  • Firmy to producenci dostarczający swoje produkty do podmiotów hurtowych, posiadające tzw. zezwolenie hurtowe lub sprzedający w miejscu wytworzenia (we własnej winnicy, winiarni, gospodarstwie), na bazie stosownego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
  • Osoby prywatne to amatorzy, pasjonaci lub plantatorzy, którzy często produkują z własnych owoców i na własne potrzeby. Nie sprzedają, nie mają stosownych zezwoleń, akcyzy, banderol etc. Mają jednak „w dłoni” swój produkt, który chcą pokazać i o którym chcą opowiedzieć.

Projekt jest częścią kampanii "Czas na polskie superowoce!". Jest ona finansowana z Funduszu Promocji owoców i Warzyw. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


Kampania jest realizowana pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Powiązane artykuły

X