Powstanie nowa spółka wspierająca rynek rolno-spożywczy
Do końca roku ma zostać powołana spółka prawa handlowego, która miałaby m.in. wspierać rynek rolno-spożywczy - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Sejmowa komisja finansów zgodziła się, aby na ten cel przesunąć 200 mln zł.
W czwartek sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek resortu rolnictwa ws. zmiany planu finansowego zasobu własności rolnej Skarbu Państwa dot. przekazania środków do KOWR na powołanie spółki, która miałaby działać na rynku rolno-spożywczym.
- Planuje się utworzenie spółki prawa handlowego, która jest stworzona do wykonywania zadań w zakresie wspierania i rozwoju sektora rolno-spożywczego - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Dodał, że na ten cel ma być przeznaczonych 200 mln zł.
- Akt założycielski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie złożony i ta spółka będzie powołana jeszcze w tym roku - dodał przedstawiciel MRiRW.
Bartosik zapewnił, że resort jest przygotowany na stworzenie takiego podmiotu, jest również jej biznesplan. Dodał, że zgodę na powołanie spółki wyraził także Minister Aktywów Państwowych.
Dopytywany przez posłów, jakie będą zadania spółki, wiceminister przekazał, że miałaby ona uzupełniać działalność Narodowego Holdingu Spożywczego.
- Tamta spółka powstała poprzez stworzenie podmiotu z istniejących już spółek będących w zasobach Ministra Rolnictwa, które znalazły się obecnie pod jurysdykcją Ministra Aktywów Państwowych. Spółka, o której mówimy, będzie uzupełniała działania holdingu spożywczego, ale będzie miała możliwości inwestowania poprzez przejmowanie upadających na rynku rolno-spożywczym zakładów np. przetwórczych, magazynów, chłodni - powiedział przedstawiciel resortu rolnictwa.
Bartosik podkreślił, że MRiRW bardzo poważnie podchodzi do problemów na rynkach rolnych. Dodał, że uznano konieczność powstania "takiego aktywnego podmiotu, który stabilizowałby rynki rolne swoją działalnością".
źródło; polskieradio24.pl
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Susza rolnicza 2026: coraz większe zagrożenie dla sadów i plantacji
- Kontrole ciągników i maszyn rolniczych – policja ostrzega: nie będzie taryfy ulgowej
- Ostatni dzień na wnioski o dopłaty 2026
- Miodówka gruszowa – trudny szkodnik do zwalczania. Konieczność wykonania zabiegu KOMUNIKAT PROCAM
- Zakładanie plantacji truskawek – przygotowanie gleby i zabiegi biologiczne
- Więcej pieniędzy i tańsze kredyty dla rolników od 1 lipca 2026 r.
- Najpierw tropiki, potem nawałnice


Komentarze
O ile nie będzie drugiej Grecji wcześniej
Koszty obsługi długu wzrosły o 105%
Najlepsi w UE
Prawie 70mld i koszty obsługi rosną
Na wiosnę będzie 100mld
Więcej spółek=Więcej wałków kaska będzie przepływać ze spółki do spółki aż zobaczymy banknot "1Sasin"
Więcej stołków dla naszych