Rekordowy eksport ukraińskich malin. Ponad 60% trafiło do Polski

Pomimo niezwykle trudnych warunków pracy, okupacji części terytorium przez wojska rosyjskie, braku siły roboczej, skomplikowanej, kosztownej logistyki i regularnych rosyjskich ataków na infrastrukturę cywilną, w szczególności na infrastrukturę energetyczną, Ukraina pobiła rekord eksportu malin mrożonych w 2022 roku.

Według wstępnych szacunków na koniec roku kalendarzowego eksport mrożonych malin z Ukrainy osiągnął 40 tys. ton, co oznacza wzrost o 20% w stosunku do rekordu ustanowionego w 2021 roku.

Ponad 60% mrożoncyh malin zostało wyeksportowanych do Polski, co zwiększyło import ukraińskich owoców o 37% w ciągu roku. Największymi importerami ukraińskich malin w 2022 roku były kraje UE. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy, a następnie Litwa, Czechy, Holandia, Włochy, Austria, Belgia i Francja. Wszystkie te kraje sprowadziły około 1 tys. ton lub więcej ukraińskich malin mrożonych.

„Biorąc pod uwagę problemy z infrastrukturą energetyczną, która jest nieustannie atakowana przez państwo agresora, ten wynik to kolejne małe zwycięstwo Ukrainy i producentów owoców. Rzeczywiście, w tych warunkach bardzo trudno jest zamrozić maliny i je przetrzymać ”- mówi Andriy Yarmak, ekonomista z działu inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„Oczywiście, aby zmniejszyć ryzyko strat ukraińscy producenci wyeksportowali w tym roku mrożone maliny przy pierwszej okazju. Nic więc dziwnego, że zostali zmuszeni do obniżenia ceny eksportowej swoich produktów w porównaniu z poprzednim sezonem. Jednak poziom cen, jaki otrzymywali zarówno producenci, jak i przetwórcy, całkowicie pokrywał koszty uprawy, przetwarzania i przechowywania owoców. Oznacza to, że stworzyło to dobre szanse na zachowanie i dalszy rozwój tego sektora w przyszłości” – mówi ekspert FAO.

Utrudniona logistyka nie przeszkodziła ukraińskim producentom w rozszerzeniu geografii dostaw. W 2022 roku hurtowe partie ukraińskich mrożonych malin trafiły do ​​rekordowych 24 krajów świata.

źródło: east-fruit.com

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X