Miedź systemiczna, siarka, krzem i mikroelementy – innowacyjne połączenie,które poprawi kondycję każdej plantacji

Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza, opóźnione kwitnienie drzew i krzewów owocowych, niskie temperatury i deszcz nie sprzyjają ani zawiązywaniu owoców (brak oblotu zapylaczy), ani zdrowotności roślin. Sadownicy coraz częściej szukają alternatywy dla klasycznych, chemicznych preparatów poprawiających zdrowotność roślin i ograniczających występowanie chorób grzybowych. Niestety niskie temperatury i bardzo wysoka wilgotność powodują duże zagrożenie dla kwitnących i wiążących młode zawiązki, roślin sadowniczych.

Coraz szerszą popularność w ostatnim czasie zdobywają preparaty oparte na miedzi systemicznej. Nie wszyscy jednak wiedzą co to oznacza.

Preparat systemiczny jak np. miedź systemiczna to taki, którego składniki aktywne wnikają do wnętrza rośliny, czyli do jej tkanek. Takie składniki krążą następnie w roślinie, przedostając się do każdego jej organu. Roślina zawierająca takie składniki aktywne szybko reaguje i wzbudza pewne procesy fizjologiczne lub zwalcza np. choroby grzybowe.

Miedź systemiczna  to taka forma tego pierwiastka, która łatwo wnika do rośliny i jest łatwo w niej transportowana, a przemieszczanie jej w roślinie odbywa się najczęściej od liści przez które wnika do innych organów. Im bardziej biologicznie mobilne źródło miedzi, tym bardziej jej systemiczna forma.

W nawozie SOLER Fruit źródłem mikroelementów są najmniejsze i najbardziej mobilne formy miedzi, cynku, manganu, boru i molibdenu. Wszystkie te składniki są w postaci bardzo małych i niesamowicie mobilnych jonów, które niewątpliwie są wybitnie systemiczne. Składniki aktywne w nawozie SOLER Fruit są całkowicie i bardzo szybko wchłaniane przez liście do „krwiobiegu” rośliny. Po aplikacji na liść preparat przykleja się do niego i przez długi czas jest wtłaczany do rośliny dzięki zastosowanej technologii SILEVEL™.

Nawóz SOLER Fruit zapewnia jednocześnie roślinie ochronę i biostymulację w bezpiecznej formie, a jego działanie jest wielokierunkowe i wieloetapowe.
W pierwszym momencie, po aplikacji na liść m.in. miedź i siarka działają kontaktowo, przeciwgrzybowo i antyseptycznie. Po wchłonięciu tych składników do wnętrza liścia rozprzestrzeniają się one w całym systemie tkankowym rośliny i działają systemicznie: stymulują, zasilają i chronią. Warto również wspomnieć, że dawka miedzi w 1 litrze/ha nawozu jest bezpieczna dla roślin i pożytecznych mikroorganizmów.

Bardzo ważnym składnikiem wszystkich nawozów jest siarka. Pierwiastek ten jest również w formie systemicznej; najkorzystniejszej, doskonale wchłanialnej i najmocniej działającej. Siarka oprócz bardzo korzystnego wpływu na jakość i wielkość plonu, charakteryzuje się właściwościami grzybobójczymi i antyseptycznymi. Dezynfekuje i oczyszcza roślinę na zewnątrz i od wewnątrz (systemicznie).

Dodatkowym składnikiem, który dopełnia wszystkich komponentów zawartych w nawozie  SOLER Fruit jest krzem, który tworzy na powierzchni rośliny barierę dla patogenów i czynników stresowych. Zasilenie roślin w ten pierwiastek w warunkach dużej ekspozycji na patogeny jest bardzo korzystne i zalecane.

Dawka nawozu to tylko 1 l/ha/250-1000 l wody 2-3 razy w sezonie.

Należy jednak pamiętać, aby produktów opartych na miedzi systemicznej nie nadużywać w uprawie, ponieważ takie długofalowe działanie i stosowanie wielu produktów z miedzią jednocześnie wiąże się z nadmierną ilością tego składnika, jak również z wyjałowieniem z życia biologicznego uprawy, co może stanowić niekorzystny wpływ na równowagę biologiczną plantacji. Działanie miedzi nie jest selektywne, gdyż ogranicza ona nie tylko choroby (patogeny grzybowe), ale w dużych dawkach również pożyteczne bakterie i grzyby saprofityczne (zarówno na roślinach jak i w glebie). Dlatego ważne jest przestrzeganie zalecanych dawek i używanie nawozów lub innych preparatów zawierających ten składnik tylko 2-4 razy w sezonie.

Nawóz mikroelementowy SOLER Fruit jest wspaniałym dopełnieniem technologii Agrarius dla roślin sadowniczych. Technologia ta proponuje również stosowanie w uprawach sadowniczych: induktora odporności nanogro aqua, preparatu regenerującego i wspierającego Naturalny Plon XM, produktu STOP DROP FLOWER, który zapewnia długie kwitnienie i doskonałe zawiązywanie owoców. W uprawach sadowniczych polecane są również nowoczesne nawozy makroelementowe takie jak: nawóz fosforowo potasowy AlgoRytm PK i nawóz wapniowy Calory, które zapewniają odpowiednie zaopatrzenia rośliny w szybko działający fosfor, potas połączone z aminokwasami z alg i niezbędny wapń (również w formie doskonale wchłanialnej – jonowej).

Więcej na www.agrarius.eu

Komentarze  

+4 #1 Ekonom 2023-05-10 07:44
Czy te innowacyjne wodotryski poprawia też kondycję...finansowa plantacji???

Czy tylko wydrenuja kieszeń a zapewnia zysk sprzedawcy tych cudów????
Cytować

Powiązane artykuły

X