Truskawka kaszubska z patentem

W ostatnim czasie Urząd Patentowy RP objął prawem własności intelektualnej kaszubską truskawkę zwaną tradycyjnie kaszëbskô malënę. Co warto wiedzieć o tej odmianie truskawki?

Jak podaje Urząd Patentowy RP, truskawka uprawiana w rejonach Kaszub jest odmianą, która jako jedyna chroniona jest prawem własności intelektualnej na poziomie unijnym. Podstawą certyfikacji jest oznaczenie geograficzne, a więc określone pochodzenie danego produktu, a także cechy lub renomę, które wynikają ze specyficznego położenia. Do korzystania z patentu uprawniony jest Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek, które zrzesza producentów z obszaru powiatów kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego oraz gminy Przywidz, Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz Cewice.

Licencja na uprawę tej odmiany truskawki nie może zostać przypisana ani udzielona osobie, pochodzącej z innego miejsca niż wcześniej wspomniane tereny. Ponadto, kaszubska truskawka pozwala producentom na uzyskanie wyższych przychodów, bowiem wszelkie produkty posiadające oznaczenia geograficzne są zazwyczaj droższe.   

Dzięki charakterystycznym właściwościom glebowym oraz klimatycznym panującym na terenie Kaszub, truskawki uprawiane w tamtych rejonach odznaczają się zwiększoną słodkością oraz aromatem, niż uprawy tych owoców w innych rejonach Polski. Kaszubskie truskawki mają zmienny kształt: kulisto-stożkowaty lub kulisto-nerkowaty, jednak musi być on jednorodny, beż żadnych nieprawidłowości. Przekrój podłużny truskawek uformowany jest w kształcie serca, natomiast przekrój poprzeczny jest okrągły. Barwa skórki owocu jest ciemnoczerwona i wyrównana na całej powierzchni, lekko błyszcząca.

Pierwsze owoce tej odmiany są duże lub średnie, a przeciętna masa owocu waha się w granicach od 6 do 8 kg. Ze względu na specyficzne warunki dojrzewania truskawę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większy poziom cukru w owocach. Wpływ ma na to specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu chłodne noce i upalne dni, co przekłada się na znaczne dobowe wahania temperatury. Jak podają eksperci, truskawka ma skórkę koloru ciemnoczerwoną, wyrównaną na całej powierzchni, lekko błyszczącą.

Powiązane artykuły

X