Cena skupu malin minimum 9 zł/kg, albo blokada przetwórni na 30 dni!
Powoli zaczynają się zbiory malin, w dniu dzisiejszym oficjalnie rozpoczął się skup owoców. Ceny wahają się od 5-6 zł/ kilogram, dla plantatorów są zdecydowanie za niskie, w odpowiedzi chcą zablokować wszystkie lokalne przetwórnie. Jeśli do końca tygodnia cena nie zostanie podniesiona do minimum 9 złotych za kilogram, wszystkie lokalne przetwórnie zostaną zablokowane na 30 dni. – mówi nam Krzysztof Chmiel plantator malin ze Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin.
Plantatorzy oczekują szybkiej reakcji
Sytuacja na plantacjach nie wygląda dobrze: przymrozki, grad, susza dały się we znaki, zbiory zapowiadają się rekordowo niskie i szybkie...
- Zostało 30% plonu, zbiory nie będą trwały 5-6 tygodni, tylko tydzień-dwa, maksymalnie trzy tygodnie, w przypadku plantacji, które lepiej zniosły przymrozki i nie ucierpiały w wyniku opddów gradu, jednak takich plantacji jest bardzo mało, dlatego plantatorzy oczekują szybkiej reakcji ze strony przetwórni. Jeżeli do końca tygodnia cena nie zostanie podniesiona do minimum 9 zł za kilogram, wszystkie przetwórnie (małe i duże) legalnie zostaną zablokowane na 30 dni. – mówi Krzysztof Chmiel.
Ceny jak 20 lat temu
Stawka 5 zł/kg jest zdecydowanie poniżej kosztów produkcji, jak mówi Krzysztof Chmiel, dokładnie taka sama stawka obowiązywała 20 lat temu, kiedy koszty produkcji były znacznie niższe.
- Cena skupu malin w wysokości 5 zł była dwadzieścia lat temu, gdy mógł ojciec zaczynał, kiedy to nawozy kosztowały 600 zł/t, a nie 6 tys. zł jak teraz! Przedstawiciele przetwórni mówią, że 5 zł to cena wyjściowa, żeby plantatorzy nie nastawiali się na strajki, tylko kiedy ta cena ma urosnąć? Za tydzień, dwa, kiedy 90% plantacji zakończy sezon i plantatorzy nie zdążą sprzedać po 9 zł, bo będą oddawać po 5 zł? – pyta nasz rozmówca.
Chcemy godnie zarabiać
- My nie chcemy strajkować, chcemy produkować dobrą żywność, godnie zarabiać, tak, by utrzymać nasze rodziny i się rozwijać. Nie chcemy wychodzić na ulicę, ale nie mamy już wyjścia. Serbowie protestują przy stawce 9 zł/kg. Już wiemy, że przetwórnie będą ściągać towar z Mołdawii i Ukrainy, owoce w Serbii są słabej jakości, ponieważ kraju również nie ominęły anomalie pogodowe. Polskie owoce będą potrzebne mroźnią do wymieszania...
Głuchy telefon
Plantatorzy wybierają się także do Warszawy pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, liczą na spotkanie z Michałem Kołodziejczakiem, który rok temu pod gmachem MRiRW, działając jeszcze w Agrounii, obiecał plantatorom pomoc w ustabilizowaniu cen malin.
- 8 miesięcy rządzą i nie zrobił nic. Nie odbiera telefonów. – podsumowuje plantator.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Gradobicie uderzyło w Ziemię Sandomierską. Sadownicy liczą straty i wskazują na problem z ubezpieczeniami
- Zagrożenie ze strony szkodliwych motyli – aktualna strategia ochrony
- Gorący i burzowy tydzień. Temperatury do 35°C
- Studnie rolnicze do legalizacji? Czas na uproszczenie przepisów wodnych
- Koniec z „wojnami cenowymi”? Rząd zapowiada działania wobec sieci handlowych
- Stres termiczny: jak schłodzić rośliny i przyspieszyć fotosyntezę?
- UE zwiększa środki dla Polski. Rolnictwo z większym finansowaniem


Komentarze
To Jarosław mówi co jest realne
I świat ma się dostosować do jego urojonej rzeczywistości
Nie no w to,że wyznawcy sekty pisowskiej mają taki światopogląd to nie podlega dyskusji,ja napisałem jak to wygląda w realnym świecie
Co ty mówisz
Pisiory wierzą,że prezes tupnie noga i rynek natychmiast się dostosuje do słów prezesa
Każdy wyznawca się,że tak jest
Śmiesz w to wątpić???
No właśnie nie mieli by,tak samo jak w zeszłym roku rządził PiS i ceny nie było,czas najwyższy zrozumieć,że ceny politycy nam nie podniosą niezależnie która partią będzie u władzy
Jarosław dałby 29
Piss zawsze najlepszy
Zwłaszcza w i relacji,zawyżaniu i wyprowadzaniu pieniędzy
Od razu 29 żeby było coś do opuszczenia
Wasz prezes to i 50 wam obieca
Ten rząd nie jest wasz więc nie rozumiem waszych oczekiwań...głosowaliście na piss to teraz na Berdyczów wnioski i zażalenia