Niespodziewany spadek cen jabłek przemysłowych. Sadownicy żądają interwencji UOKiK
Polecane

Niespodziewany spadek cen jabłek przemysłowych. Sadownicy żądają interwencji UOKiK

Ceny jabłek przemysłowych niespodziewanie spadły, co wywołało zaniepokojenie wśród producentów owoców. Głos w sprawie zabrał Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP, który zaapelował do UOKiK o pilne działanie.

Podczas kongresu Prognosfruit, jednego z najważniejszych wydarzeń w branży sadowniczej, Helwig Schwartau, ekspert rynku jabłek, przewidywał, że w tym sezonie będziemy świadkami intensywnej rywalizacji o surowiec do produkcji koncentratu jabłkowego. Przyczyną tego miały być niższe zbiory jabłek w całej Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, oraz niska konkurencja ze strony koncentratu pomarańczowego. W związku z tym prognozowane były znaczące wzrosty cen zakupu jabłek przemysłowych, co miało pozytywnie wpłynąć na sytuację sadowników.

Jednak, ku zaskoczeniu całej branży, zaledwie kilka dni po kongresie rynek w Polsce zareagował zupełnie odwrotnie. Ceny skupu jabłek przemysłowych spadły niemal we wszystkich punktach skupu w kraju. Maliszewski podkreśla, że nie można tego wytłumaczyć standardowymi czynnikami rynkowymi. Spadek cen nie wynika ani z obniżki cen koncentratu na rynkach światowych, ani z nadmiernej podaży jabłek, ani z większych dostaw koncentratu pomarańczowego, ani z niekontrolowanego importu jabłek z Ukrainy.

Prezes Związku Sadowników RP stawia trudne pytania: czy mogło dojść do tajnego porozumienia między skupami lub przetwórniami, które wpłynęło na obecną sytuację? A może ktoś zewnętrzny wywierał presję na te podmioty, aby celowo zaniżyły ceny?

Mirosław Maliszewski apeluje do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o natychmiastowe i skuteczne działania w tej sprawie. Zwraca uwagę, że obecna sytuacja jest wyjątkowa i nie ma żadnego uzasadnienia dla obniżki cen skupu jabłek przemysłowych. Z tego powodu oczekuje zdecydowanej interwencji UOKiK z urzędu, a nie w odpowiedzi na złożone wnioski. Jak sam podkreśla, branża nie może zaakceptować sytuacji, w której po długotrwałym badaniu UOKiK nie stwierdza naruszeń, jak miało to miejsce w przeszłości.

W obliczu tych niepokojących wydarzeń sadownicy oczekują odpowiedzi i konkretnych działań ze strony władz, aby sytuacja nie doprowadziła do dalszych strat w branży.

mirmal

Komentarze  

0 #8 Morawiecki 2024-08-16 05:16
Przecież po 8 gr zbieraliscie bo to była świetna cena

A teraz 1 zł ???mało?
Cytować
-3 #7 Boli 2024-08-16 04:16
A szanowny UOKiK zanim się weźmie za robotę to będzie po sezonie p. Mirosławie...... i to akurat powinien Pan wiedzieć siedząc w Komisji ds.rolnictwa???
Cytować
+2 #6 Rolnik 2024-08-14 19:52
Panowie załóżcie nasze buty I przejdźcie nasza drogę, zobaczymy jak daleko znajdziesz. Bo krzyczeć to każdy potrafi ale co dalej.....
Cytować
-4 #5 Xxx 2024-08-14 10:15
Cytuję Jan:
Cytuję Xxx:
I bardzo dobrze. Pazerne nieroby. Płaczą tylko że grad że umrozilo a pierwsze lecą wnioski składać aby hajs wyciągnąć od uczciwie pracujących ludzi. Chja składek odprowadzają a tylko dej dej i dej. Oby tak były i po 20gr


Jedyny nierób to Cię zrobił
U


Po 1 nie obrażaj. Po 2 nie przypominam sobie aby ojciec miał Jan na imię. Lepiej sprawdź czy wniosek na mrozowe już rozpatrzony
Cytować
-4 #4 Jan 2024-08-14 06:52
Cytuję Xxx:
I bardzo dobrze. Pazerne nieroby. Płaczą tylko że grad że umrozilo a pierwsze lecą wnioski składać aby hajs wyciągnąć od uczciwie pracujących ludzi. Chja składek odprowadzają a tylko dej dej i dej. Oby tak były i po 20gr


Jedyny nierób to Cię zrobił
U
Cytować
-21 #3 Xxx 2024-08-14 06:14
I bardzo dobrze. Pazerne nieroby. Płaczą tylko że grad że umrozilo a pierwsze lecą wnioski składać aby hajs wyciągnąć od uczciwie pracujących ludzi. Chja składek odprowadzają a tylko dej dej i dej. Oby tak były i po 20gr
Cytować
+12 #2 Oli 2024-08-13 19:44
Cytuję pasikonik:
prawda jest taka że najlepiej przestać wszystko produkować i poumierać bo wtedy te kundle też zdechną co się bawią tymi o szczebel niżej, nie będzie miał kto na nich pracować to i skończy się zabawa życiem ludzkim, bo to jest zabawa producentem i to chodzi nie tylko o jabłko ale o każdy towar, producent jest traktowany jak gówno a jest najbardziej potrzebny w całym łańcuchu


Tylko najważniejsze jest to że i na Nich przyjdzie czas a Oni będąc tego świadoni robią początkową część łańcucha pokarmowego w ...uja.
Oby ręka sprawiedliwości dopadła TE Sępy żerujące na krzywdzie ludzkiej jak najszybciej
Cytować
+24 #1 pasikonik 2024-08-13 16:11
prawda jest taka że najlepiej przestać wszystko produkować i poumierać bo wtedy te kundle też zdechną co się bawią tymi o szczebel niżej, nie będzie miał kto na nich pracować to i skończy się zabawa życiem ludzkim, bo to jest zabawa producentem i to chodzi nie tylko o jabłko ale o każdy towar, producent jest traktowany jak gówno a jest najbardziej potrzebny w całym łańcuchu
Cytować

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły