
Rolnicy będą musieli zwrócić pieniądze z dopłat obszarowych w przypadku rozbieżności
Rolnicy apelowali o odstąpienie od zwrotu dopłat obszarowych w przypadku rozbieżności do 100 euro, jednak ARiMR stanowczo odrzuciła ten wniosek. W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych agencja wyjaśniła, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każda nienależnie wypłacona kwota musi zostać odzyskana.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała o uproszczenie procedur przy rozbieżnościach w płatnościach dla rolników, szczególnie tych poniżej 100 euro. Zarząd KRIR wystosował pismo do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie ograniczenia biurokracji w przypadku niewielkich rozbieżności w płatnościach obszarowych. Samorząd rolniczy postuluje, aby w sytuacjach, gdy kwota do zwrotu nie przekracza 100 euro, odstępować od żądania zwrotu dopłat przez rolników i wysyłania decyzji o sankcjach. Zamiast tego, KRIR proponuje przesłanie jednej decyzji zawierającej informacje o przebiegu postępowania i umorzeniu sankcji.
W przeszłości, w latach 2014-2020 (przedłużone do 2022 roku), istniała możliwość odstąpienia od odzyskiwania kwot do 100 euro. Zgodnie z art. 54 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013, państwa członkowskie mogły zrezygnować z odzyskiwania, gdy koszty odzyskiwania przewyższały kwotę do odzyskania, a warunek ten był spełniony, gdy kwota nie przekraczała 100 euro. Polskie prawo odzwierciedlało to w art. 49 ust. 1 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, gdzie kierownik biura powiatowego ARiMR mógł odstąpić od ustalania kwot nienależnie pobranych płatności do 100 euro.
Jednakże, w obecnej perspektywie finansowej 2023-2027, przepisy unijne (rozporządzenie 2021/2116 oraz 2022/128) nie przewidują analogicznej możliwości odstąpienia od odzyskiwania nienależnych kwot. Rozporządzenie 1306/2013 straciło moc 1 stycznia 2023 r.6. W związku z tym, ARiMR jest obecnie zobowiązana do odzyskiwania każdej kwoty nienależnie wypłaconej, niezależnie od jej wysokości, co oznacza brak możliwości odstąpienia od postępowania w przypadku kwot poniżej 100 euro dla płatności z kampanii 2023 i następnych. ARiMR obecnie odstępuje od odzyskiwania kwot poniżej 100 euro tylko dla spraw wszczętych do 2022 roku.
W odpowiedzi na pismo KRIR, ARiMR poinformowała, że nie może przyjąć postulatów samorządu rolniczego. Agencja podkreśla, że działa na podstawie przepisów unijnych i krajowych, a jako akredytowana agencja płatnicza nie może zmieniać zasad i terminów postępowań administracyjnych. ARiMR zaznacza, że jest zobowiązana do obsługi spraw zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego. W rezultacie, Agencja musi stosować procedury odzyskiwania środków, nawet jeśli dotyczą one niewielkich kwot, co generuje dodatkowe koszty i obciążenia biurokratyczne.
Podsumowując, ARiMR nie może uwzględnić wniosku KRIR ze względu na aktualne przepisy unijne, które nie pozwalają na odstąpienie od odzyskiwania nawet niewielkich kwot. W konsekwencji rolnicy muszą liczyć się z koniecznością zwrotu nawet małych sum oraz z korespondencją w tej sprawie. Samorząd rolniczy wskazuje na niepotrzebne obciążanie budżetu i administracji przez wysyłkę dużej ilości pism dotyczących niewielkich kwot.
Komentarze