Deregulacja w końcu obejmie rolnictwo? WEI 21 postulatów na rzecz odbiurokratyzowania sektora
Polecane

Deregulacja w końcu obejmie rolnictwo? WEI 21 postulatów na rzecz odbiurokratyzowania sektora

Brakujące ogniwo deregulacji: rolnictwo. Warsaw Enterprise Institute stworzył koalicję ekspertów i publikuje 21 postulatów na rzecz odbiurokratyzowania sektora.

Warsaw Enterprise Institute, we współpracy z ekspertami rolnymi, legislacyjnymi i gospodarczymi, opublikował dokument „Pakiet 21 postulatów dla wolności rolnictwa". Jest to odpowiedź na narastające problemy polskiego rolnictwa, które zmaga się z nadmierną biurokracją, niską konkurencyjnością i rosnącymi kosztami produkcji. Proponowane rekomendacje deregulacyjne mają na celu odciążyć rolników, zwiększyć ich dochodowość, wzmocnić odporność sektora na kryzysy oraz poprawić pozycję Polski na międzynarodowych rynkach rolno-spożywczych.

Polskie rolnictwo, mimo swojej kluczowej roli w gospodarce – odpowiada za ok. 2,5-3% PKB i generuje nadwyżkę w handlu zagranicznym (51,8 mld EUR eksportu w 2023 r.) – boryka się z licznymi barierami. Nadmiarowe regulacje, brak elastyczności w implementacji prawa UE oraz uciążliwe procedury administracyjne hamują rozwój sektora. WEI wskazuje konkretne rozwiązania, w tym: zwolnienie wiatraków antyprzymrozkowych z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, wprowadzenie barwionego paliwa rolniczego z obniżoną akcyzą, legalizację agro-dronów, uproszczenie procedur administracyjnych oraz złagodzenie nadmiarowych krajowych wymogów (tzw. gold-plating) przy implementacji prawa UE.

„Rolnicy to przedsiębiorcy, którzy zasługują na swobodę i uczciwe traktowanie, a nie na kolejne biurokratyczne absurdy. Nasz pakiet to krok w stronę nowoczesnego, konkurencyjnego rolnictwa, które może być jednym z filarów polskiej gospodarki" – mówi Sebastian Stodolak, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.

Polskie rolnictwo to nie tylko serce naszej gospodarki, ale i jeden z fundamentów bezpieczeństwa żywnościowego narodu. Zamiast wsparcia, polscy rolnicy zmagają się jednak z biurokratycznym labiryntem, który dusi ich inicjatywę i obniża konkurencyjność. Bez zmian stracimy miejsca pracy, wzrosną ceny żywności, a Polska stanie się zależna od importu. Rolnicy to nie petenci, lecz przedsiębiorcy, którzy zasługują na wolność gospodarczą!

Dlatego apelujemy: podpisz petycję i pomóż uwolnić polskie rolnictwo! Wspólnie zatrzymajmy biurokratyczny absurd i przywróćmy polskiej wsi siłę!

LINK DO RAPORTU: https://wei.org.pl/wp-content/uploads/2025/05/Pakiet-dla-wolnosci-rolnictwa.pdf

PETYCJA: https://www.openpetition.eu/pl/petition/online/uwolnijmy-polskich-rolnikow-od-biurokratycznej-panszczyzny-stop-nadregulacji-rolnictwa

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły