Za dużo wiśni
Prawie 50 ton zamiast dopuszczalnych 40 t ważył zestaw przewożący wiśnie. Za duża masa ładunku spowodowała przekroczenie norm nacisków kół osi pojazdów na drogę. Nienormatywną ciężarówkę wykluczyli z ruchu inspektorzy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego z Radomia. Za stwierdzone naruszenie będzie wszczęte postępowanie administracyjne.
W nocy z piątku na sobotę (8 – 9 sierpnia), na ekspresowej „siódemce” w pobliżu Radomia, funkcjonariusze ITD zatrzymali ciągnik siodłowy z naczepą – chłodnią. Zestaw należy do polskiego przedsiębiorcy. W chwili interwencji realizowano nim krajowy, niezarobkowy transport świeżych wiśni. Owoce były przewożone z okolicy Sandomierza do Rawy Mazowieckiej.
Zestaw skierowano na inspekcyjne wagi. Jego rzeczywista masa całkowita wynosiła 49,8 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Za duża masa przewożonego ładunku była też powodem przekroczenia o 1,1 t nacisków kół pojedynczej osi napędowej na drogę. Naciski wynosiły 12,6 t przy normie – 11,5 t. Przekroczone o 5,4 t były także naciski kół grupy trzech osi naczepy. Suma tych nacisków wynosiła 29,4 t przy normie – 24 t.
Kontrola zakończyła się wydaniem kierowcy bezwzględnego zakazu dalszej jazdy do momentu doprowadzenia ciężarówki do tzw. normatywności. Przewoźnik podstawił drugi zestaw ciężarowy, na który został przeładowany nadmiar wiśni. Inspektorzy ukarali kierowcę mandatem w kwocie 2000 złotych. Sporządzili również protokół z kontroli drogowej. Teraz na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym będzie prowadzone postępowanie administracyjne. Za stwierdzone naruszenia wagowe przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 15 000 zł.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Przed upałami: Jak chłodzić rośliny i stymulować fotosyntezę?
- Jędrne jabłka bez chorób przechowalniczych
- Afera z nawozami. Magazynierzy sprzedawali „na lewo”, strata ponad pół miliona złotych
- Polskie czy importowane? Oznaczenia czereśni pod kontrolą
- 35°C na termometrach. Koniec czerwca przyniesie skrajne temperatury
- Nielegalne przepakowywanie importowanych owoców? Sadownicy żądają działań służb
- Ceny malin nie do przyjęcia. Plantatorzy grożą protestami

