Polska w czołówce wzrostu produktywności rolnictwa w UE
Polecane

Polska w czołówce wzrostu produktywności rolnictwa w UE

Według wstępnych szacunków Narodowego Rachunku Rolnictwa Eurostatu, produktywność rolnictwa w Unii Europejskiej wzrośnie szacunkowo o 9,2% w 2025 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wzrost ten wiązał się z szacowanym wzrostem realnych dochodów czynników produkcji w gospodarstwach rolnych o 8,1% i spadkiem nakładów pracy w rolnictwie o 1,0%.

Wzrost produktywności odnotowano w 19 państwach członkowskich UE w 2025 roku. Największy wzrost odnotowano w Luksemburgu (+40,1%), Polsce (+33,4%) i Estonii (+30,9%). Z kolei spadek produktywności nastąpił w ośmiu państwach członkowskich, a największe spadki odnotowano w Chorwacji (-14,9%), Portugalii (-10,7%) i Grecji (-8,8%).

Dane Eurostatu pokazują również, że wartość dodana brutto rolnictwa UE wzrosła o 10,3% w 2025 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym samym okresie wartość produkcji rolnej wzrosła o 5,3%, a zużycie pośrednie o 1,5%.

Biorąc pod uwagę trendy długoterminowe, wydajność pracy w rolnictwie UE w 2025 r. była o 49,4% wyższa niż w 2015 r. W ciągu tej dekady wskaźnik realnych dochodów czynników produkcji wzrósł o 20,8%, podczas gdy wskaźnik nakładów pracy w rolnictwie spadł o 19,1%, co odzwierciedla zachodzące w tym sektorze zmiany strukturalne.

Powiązane artykuły