Nowe rynki, nowe szanse?
Polecane

Nowe rynki, nowe szanse?

Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze „Zielony Tydzień” w Berlinie to nie tylko promocja polskiej żywności, ale także miejsce, w którym rozmowy szybko przekładają się na decyzje ważne dla eksportu i współpracy międzynarodowej. Podczas tegorocznej edycji minister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski oraz sekretarz stanu Jacek Czerniak odbyli serię spotkań bilateralnych z partnerami z Europy, Azji i Afryki.

Tegoroczne rozmowy w Berlinie miały także wyraźny wymiar strategiczny. W sytuacji zmieniających się uwarunkowań handlu międzynarodowego i rosnącej konkurencji na globalnych rynkach Polska konsekwentnie dywersyfikuje kierunki eksportu żywności. Szczególne znaczenie mają rynki pozaunijne, w tym Afryki oraz Azji Centralnej i Południowo-Wschodniej, które stwarzają nowe możliwości zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. Spotkania w Berlinie są kolejnym przykładem aktywnych działań resortu rolnictwa, które mają na celu wsparcie krajowych eksporterów  w ekspansji na rynki zagraniczne.

– Zielony Tydzień to przestrzeń, w której promocja spotyka się z praktyką. Rozmowy prowadzone tutaj realnie wpływają na dostęp do rynków i warunki handlu, a ich efekty wykraczają poza rynek unijny – podkreślił minister Stefan Krajewski.

Polska–Maroko: memorandum i przyspieszenie uzgodnień

Jednym z najważniejszych punktów programu było spotkanie ministra Stefana Krajewskiego z Ahmedem El Bouarim, ministrem rolnictwa Królestwa Marokańskiego. Rozmowy zakończyły się podpisaniem memorandum o współpracy w obszarze weterynarii, które ma usprawnić procedury i ułatwić dostęp polskich produktów do rynku marokańskiego.

– Liczymy, że podpisane memorandum pomoże szybciej usuwać bariery i przełoży się na rozwój handlu, zwłaszcza w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego – zaznaczył minister Stefan Krajewski. – Nowe rynki to nowe szanse dla polskich rolników. Otwieramy drzwi dla polskiej żywności w Afryce Północnej.

Główny Lekarz Weterynarii wyraził nadzieję, że do kwietnia uda się uzgodnić wszystkie negocjowane świadectwa. Strona marokańska zaprosiła polską delegację na targi w Meknes, gdzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa planuje organizację polskiego stoiska narodowego.

– Rynek marokański wykazuje duże zainteresowanie polskimi produktami mleczarskimi, w tym mlekiem w proszku – wskazał przedstawiciel KOWR.

Polska–Litwa: wspólne interesy rolników i bezpieczeństwo rynku UE

Podczas Zielonego Tygodnia w Berlinie minister Stefan Krajewski spotkał się także z przedstawicielem litewskiego resortu rolnictwa. Rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji na rynkach rolnych, wyzwań związanych z kosztami produkcji oraz wspólnego podejścia państw regionu do ochrony interesów rolników w Unii Europejskiej.

– Polskę i Litwę łączą bardzo podobne wyzwania – od presji kosztowej po konieczność skutecznej ochrony rynku UE. W takich sprawach potrzebujemy wspólnego głosu – podkreślił minister Stefan Krajewski.

Ministrowie zwrócili uwagę na znaczenie współpracy regionalnej w ramach UE, szczególnie w kontekście stabilizacji rynków rolnych, bezpieczeństwa żywnościowego oraz przyszłych decyzji dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej.

– Koordynacja stanowisk państw naszego regionu wzmacnia naszą pozycję w dyskusjach na forum unijnym – zaznaczył minister Krajewski.

Strony potwierdziły wolę dalszych konsultacji i bieżącej współpracy na poziomie ministerstw.

Polska–Mołdawia: wsparcie reform i współpraca z biznesem

Podczas rozmów z minister Ludmilą Catlabugą minister Stefan Krajewski potwierdził gotowość Polski do dalszego wspierania Mołdawii w dostosowaniu rolnictwa do standardów UE.

– Dzielimy się doświadczeniem z reform i wdrażania instrumentów unijnych, bo wiemy, jak istotne są one dla rozwoju obszarów wiejskich – podkreślił minister Krajewski.

Strona mołdawska podziękowała za dotychczasowe wsparcie, m.in. w ramach programu Leader, i zaprosiła Polskę na spotkanie Mołdawskiej Platformy Partnerstwa Rolno-Spożywczego w Kiszyniowie, zachęcając także polskie firmy do udziału w części biznesowej wydarzenia.

Polska–Uzbekistan: dostęp do rynku i wspólne projekty

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z Alisherem Shukurovem, wiceministrem rolnictwa Uzbekistanu. Rozmowy były kontynuacją dialogu rozpoczętego podczas wizyty ministra Stefana Krajewskiego w Taszkencie i dotyczyły m.in. procedur dostępowych, audytów oraz współpracy inwestycyjnej.

– Uzbekistan jest dla Polski partnerem perspektywicznym. Zależy nam na sprawnym domykaniu kwestii dostępu do rynku i dalszej intensyfikacji współpracy – zaznaczył wiceminister Jacek Czerniak.

Strona uzbecka wskazała na szybki rozwój kraju i rosnące potrzeby importowe, podkreślając zainteresowanie technologiami i know-how.

– Widzimy duży potencjał dla wspólnych projektów, także o charakterze naukowo-badawczym – powiedział wiceminister Alisher Shukurov.

Indonezja: procedury i kolejne etapy współpracy

Podczas spotkania z delegacją Indonezji wiceminister Jacek Czerniak rozmawiał o dalszym rozwoju współpracy, w tym w obszarze rybołówstwa i akwakultury, oraz o postępie w procedurach umożliwiających szerszy dostęp polskich produktów do rynku indonezyjskiego.

– Systematyczne domykanie kwestii technicznych to warunek trwałej współpracy handlowej i wykorzystania potencjału obu rynków – podkreślił wiceminister Czerniak.

Strony zadeklarowały wolę kontynuowania dialogu i kolejnych spotkań na szczeblu ministerialnym.

Tadżykistan: propozycja grupy roboczej

W rozmowie z wiceminister rolnictwa Tadżykistanu Niginą Anvari sekretarz stanu Jacek Czerniak omówił możliwości pogłębienia współpracy eksperckiej i praktycznej.

– Łączy nas rolniczy charakter gospodarki, co stwarza dobrą przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń – wskazał wiceminister Czerniak.

Strona tadżycka zaproponowała utworzenie grupy roboczej i podpisanie memorandum o współpracy rolniczej oraz zaprosiła Polskę na regionalną konferencję FAO w Duszanbe w 2026 r.

Proces Berliński: rolnictwo w kontekście rozszerzenia UE

Sekretarz stanu Jacek Czerniak reprezentował Polskę na spotkaniu ministerialnym poświęconym żywności i rolnictwu w ramach Procesu Berlińskiego. Dyskusja dotyczyła roli rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego w stabilizacji regionu Bałkanów Zachodnich.

– Rozszerzenie UE to inwestycja w bezpieczeństwo i rozwój. Rolnictwo odgrywa w tym procesie ważną rolę gospodarczą i społeczną – podkreślił wiceminister Czerniak.

„Woda. Zbiory. Nasza przyszłość” – głos ministra Stefana Krajewskiego

Na zakończenie wizyty w Berlinie minister Stefan Krajewski wziął udział w Berlińskim Szczycie Ministrów Rolnictwa (GFFA), poświęconym odporności rolnictwa na zmiany klimatu.

– Woda staje się jednym z kluczowych zasobów decydujących o bezpieczeństwie żywnościowym. Musimy rozwijać zarówno infrastrukturę, jak i naturalną retencję – zaznaczył minister.

Jak podkreślił, skuteczne działania wymagają łączenia nowoczesnych technologii, rozwiązań opartych na naturze oraz ścisłej współpracy z rolnikami i społecznościami lokalnymi.

Berliński Szczyt Ministrów Rolnictwa (Global Forum for Food and Agriculture- GFFA) organizowany jest corocznie od 18 lat przez Ministerstwo Rolnictwa, Wyżywienia i Tożsamości Regionalnej RFN jako wydarzenie towarzyszące Międzynarodowym Targom Rolno-Spożywczym „Zielony Tydzień”. 

W Konferencji Ministrów Rolnictwa uczestniczyło ok. 70 ministrów rolnictwa z całego świata, a także przedstawiciele wielu organizacji międzynarodowych.

Powiązane artykuły