Będą zmiany w obowiązkowych umowach na dostawy produktów rolnych

 

Świętokrzyska Izba Rolnicza poinformowała wczoraj, że pojawiła się reakcja resortu rolnictwa na wnioski izb rolniczych, dotyczących obowiązkowych umów na dostarczanie produktów rolnych. 

Ministerstwo Rolnictwa w piśmie skierowanym do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktora Szmulewicza, informuje, że resort podjął się zmian ustawy. Projekt został przyjęty 13 czerwca i obecnie znajduje się w pracach parlamentarnych.

W nowym projekcie zaproponowano, aby z obowiązku posiadania pisemnych umów zwolniona była: sprzedaż bezpośrednia małych ilości własnych produktów rolnika (sprzedaż nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego przez rolnika, hodowcę) oraz dostawy małych ilości produktów pochodzenia roślinnego.

Dostawcami bezpośrednimi są zatem producenci małych ilości żywności nieprzetworzonej pochodzenia roślinnego, sprzedawanej konsumentowi finalnemu (końcowemu), tj. osobom indywidualnym, np. na targowiskach, placach targowych, w bramach własnych gospodarstw rolnych, handlu obwoźnemu, jak również lokalnym sklepom i zakładom gastronomicznym (restauracje, bary, stołówki szkolne i inne).

Oznacza to, że sprzedaż produktów przez rolników na targach i rynkach hurtowych nie będzie wymagała pisemnej umowy z nabywcą, o ile ten nabywca nie jest przetwórcą lub dystrybutorem, który dalej będzie obracał towarem i odsprzedawał go podmiotom innym niż konsumenci finalni. Nabywca sam będzie wiedział czy w konkretnym przypadku jest dystrybutorem czy nie i czy umowa będzie potrzebna.

 

Źródło: ŚIR

Powiązane artykuły

X