Chcesz eksportować do Wielkiej Brytanii? O tym musisz pamiętać

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zwraca uwagę na zapowiadane przez władze Wielkiej Brytanii zmianach dotyczących zasad kontroli granicznych w odniesieniu do Border Target Operating Model (BTOM) w tym dotyczących obszaru zdrowia roślin - II etap, tzw. second milestone. 

Brytyjski BTOM pozostaje nadal w nastawieniu na kontrolowanie bezpieczeństwa biologicznego w systemie importu roślin i produktów roślinnych. W przypadku importowania określonych roślin oraz produktów roślinnych z Polski do Wielkiej Brytanii wszyscy rolnicy muszą przygotować się do nowych wymogów importowych dotyczących zdrowia roślin, które wejdą w życie w kwietniu 2024 r. Od momentu wyjścia UK z Unii Europejskiej rolnicy muszą pamiętać o wielu ważnych zmianach dotyczących możliwości eksportowania swoich towarów rolnych. Do aktualnie wdrażanych zmian przez władze brytyjskiego rządu należą m.in. obowiązek wprowadzania towarów z kategorii wysokiego ryzyka tylko przez wyznaczone punkty kontroli granicznej (BCP) lub punkty kontroli (CP).

Obowiązek ten zakłada, że podczas przebywania w punktach kontrolnych brytyjskie służby graniczne mogą żądać okazania dokumentów potwierdzających tożsamość osoby przewożącej towary oraz kontrole przesyłek. „Kontrole te podlegać będą opatom ustalonym przez stronę brytyjską (wg informacji przekazanych przez Ambasadę UK w Warszawie: od 29 do 145 GBP w zależności od ilości kontrolowanego towaru)” – zaznacza PIORiN.

Ponadto, dotychczasowo prowadzone kontrole roślin i produktów roślinnych wysokiego ryzyka z UE, Szwajcarii i Lichtensteinu zostaną przeniesione z miejsc przeznaczenia (PoD) do wyznaczonych przejść granicznych (BCP) lub punktów kontrolnych (CP) – (punkt kontroli inny niż punkt kontroli granicznej). Importer nadal odpowiada za zgłaszanie przesyłek w brytyjskim systemie IPAFFS.

Warto przypomnieć, że od 31 stycznia 2024 roku rząd brytyjski wprowadził zmiany związane ze świadectwami zdrowia w imporcie z UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) produktów zwierzęcych średniego ryzyka oraz wprowadzeniem świadectwa zdrowia w imporcie z UE, Lichtensteinu i Szwajcarii roślin i produktów roślinnych średniego ryzyka, świadectwami zdrowia dotyczącymi importu z UE i EFTA żywności i paszy wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt, a także wcześniej zgłoszonym zamiarem importowania i świadectwami zdrowia w przypadku przemieszczania produktów zwierzęcych z UE i EFTA lub produktów roślinnych z UE, Szwajcarii i Lichtensteinu z wyspy Irlandii w celu dostosowania ich do reszty UE (na przykład wszelkie towary inne niż kwalifikujące się towary z Irlandii Północnej pochodzące z Irlandii porty bezpośrednio do Wielkiej Brytanii).

Źródło: piorin.gov.pl, gov.uk

Powiązane artykuły

X