Cena jabłek przemysłowych nieprzerwanie pnie się do góry. W tym momencie, w grójeckim, mokry przemysł osiąga 0,90 zł/kg, natomiast suchy 0,93-0,95 zł/kg. Na Sandomierszczyźnie ceny o kilka groszy wyższe. W niektórych skupach za mokry przemysł oferowane jest od 0,93 do 0,95 zł/kg. Najwyższe ceny osiągają jabłka przemysłowe w Wielkopolsce – nawet 1,00 zł/kg.

Mimo że już kilkukrotnie przewidywano spadki cen przemysłu, stawki nadal idą w górę. Jak mówi Pan Daniel Macierzyński, właściciel skupu w Gośniewicach (grójeckie), w jego skupie można otrzymać nawet 95 groszy netto za kilogram suchego przemysłu. Za mokry już 90 groszy. To najwyższe ceny oferowane w grójeckim w tym sezonie. – Pogłoski o możliwych obniżkach pojawiały się już kilkukrotnie, ale jak widać surowca brakuje – mówi Pan Macierzyński.

Najwyższe sumy oferowane są w Wielkopolsce, skąd bliżej do Niemiec. Proponuje się tam nawet 1 zł/kg. Wynika to z ogromnego zapotrzebowania na jabłka ze strony Niemiec, co potwierdza w rozmowie Pan Daniel.

Deficyt jabłek przemysłowych u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo duży. Przetwórcy ceną starają się zachęcić producentów do dostaw jabłek deserowych drugiej klasy. Na niemieckim portalu czytamy: „(…) może okazać się, że towar 2 klasy będzie przekazywany do przetwórstwa. Może to być opłacalne dla producentów, ponieważ oszczędza koszty sortowania, przechowywania i wprowadzania do obrotu i nie pociąga za sobą ryzyka cenowego. Brak jabłek w południowych Niemczech jest szczególnie widoczny w przypadku owoców przeznaczanych na koncentrat. Transport koncentratu z oddalonych miejsc jest zwykle nieopłacalny.  W związku z tym przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem są bardziej skłonne zapłacić wyższą cenę producentom, aby skłonić ich do dostaw towaru (źródło: landwirtschaft-bw.info).