Czy cena przemysłu osiągnie 1 zł/kg?
Cena jabłek przemysłowych nieprzerwanie pnie się do góry. W tym momencie, w grójeckim, mokry przemysł osiąga 0,90 zł/kg, natomiast suchy 0,93-0,95 zł/kg. Na Sandomierszczyźnie ceny o kilka groszy wyższe. W niektórych skupach za mokry przemysł oferowane jest od 0,93 do 0,95 zł/kg. Najwyższe ceny osiągają jabłka przemysłowe w Wielkopolsce – nawet 1,00 zł/kg.
Mimo że już kilkukrotnie przewidywano spadki cen przemysłu, stawki nadal idą w górę. Jak mówi Pan Daniel Macierzyński, właściciel skupu w Gośniewicach (grójeckie), w jego skupie można otrzymać nawet 95 groszy netto za kilogram suchego przemysłu. Za mokry już 90 groszy. To najwyższe ceny oferowane w grójeckim w tym sezonie. – Pogłoski o możliwych obniżkach pojawiały się już kilkukrotnie, ale jak widać surowca brakuje – mówi Pan Macierzyński.
Najwyższe sumy oferowane są w Wielkopolsce, skąd bliżej do Niemiec. Proponuje się tam nawet 1 zł/kg. Wynika to z ogromnego zapotrzebowania na jabłka ze strony Niemiec, co potwierdza w rozmowie Pan Daniel.
Deficyt jabłek przemysłowych u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo duży. Przetwórcy ceną starają się zachęcić producentów do dostaw jabłek deserowych drugiej klasy. Na niemieckim portalu czytamy: „(…) może okazać się, że towar 2 klasy będzie przekazywany do przetwórstwa. Może to być opłacalne dla producentów, ponieważ oszczędza koszty sortowania, przechowywania i wprowadzania do obrotu i nie pociąga za sobą ryzyka cenowego. Brak jabłek w południowych Niemczech jest szczególnie widoczny w przypadku owoców przeznaczanych na koncentrat. Transport koncentratu z oddalonych miejsc jest zwykle nieopłacalny. W związku z tym przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem są bardziej skłonne zapłacić wyższą cenę producentom, aby skłonić ich do dostaw towaru (źródło: landwirtschaft-bw.info).
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
- Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
- Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
- Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Ochrona sadu przed upałami: monitoring, nawadnianie i biostymulacja
- Nadchodzi ekstremalny żar. Temperatury sięgną nawet 39°C!
- Mauzer przygniótł bawiące się dzieci. Dwóch 8-latków trafiło do szpitala
- Komunikat sadowniczy, Dariusz Ziarko, 24.06.2026
- Przed upałami: Jak chłodzić rośliny i stymulować fotosyntezę?
- Jędrne jabłka bez chorób przechowalniczych
- Afera z nawozami. Magazynierzy sprzedawali „na lewo”, strata ponad pół miliona złotych


Komentarze
cena 2-3zl nie bedzie zjawiskowa tylko normalnoscia
wszedzie jest deficyt. rynki spokojnie zaplaca te ceny. zachodni detal przy normalnym roku to 3-4euro. wloski sadownik otrzymuje ok 1 euro.
koszty robocozny ida w gore wiec ceny owocow tez..